• Grzegorz Szczypa

Mapa znanych ludzi. Sprawdź, kto sławny urodził się w Twoje okolicy

Kto z nas nie chciałby wiedzieć, czy w jego okolicy nie urodziła się jakaś sława? No właśnie! Otrzymujemy do tego celu narzędzie, dzięki któremu błyskawicznie sprawdzimy, kto ze sławnych osób przyszedł na świat gdzieś obok nas!

Takie rzeczy tylko w Internecie: mapa znanych ludzi mówi, że Polska słynie z Róży Luksemburg i Chopina!

Najciekawsze jest to, że poszczególne kraje okazują się być słynne z dość zaskakujących person. Mały przykład? Proszę bardzo! Zgadnijcie, gdzie przyszedł na świat Hitler, Lem, Kapuściński czy Freddie Mercury?

Na stronie tjukanovt, umieszczonej na Github, znajdziemy wirtualną mapę, na którą naniesiono nazwiska sławnych ludzi. Z oddalenia na poszczególnych kontynentach zobaczymy jedynie namiary na największe sławy (w Europie choćby Marx, Hitler czy Leonardo da Vinci), ale jeśli  podejdziemy bliżej, to naszym oczom ukażą się zarysy państw i coraz więcej nazwisk, których miejsce urodzenia oznaczono na mapie.

Aby nie zagubić się w tym rozgardiaszu, możemy wskazać, z jakiego zakresu działań mapa pokaże nam sławne osoby (kultura, nauka, przywództwo czy sport). Warto pamiętać, że narzędzie wskaże tylko jedną osobę urodzoną w konkretnej lokalizacji – jeśli przyszło w niej na świat więcej sław, to algorytm wybierze tę „większą”.

 

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018