• Grzegorz Szczypa

Mapa znanych ludzi. Sprawdź, kto sławny urodził się w Twoje okolicy

Kto z nas nie chciałby wiedzieć, czy w jego okolicy nie urodziła się jakaś sława? No właśnie! Otrzymujemy do tego celu narzędzie, dzięki któremu błyskawicznie sprawdzimy, kto ze sławnych osób przyszedł na świat gdzieś obok nas!

Takie rzeczy tylko w Internecie: mapa znanych ludzi mówi, że Polska słynie z Róży Luksemburg i Chopina!

Najciekawsze jest to, że poszczególne kraje okazują się być słynne z dość zaskakujących person. Mały przykład? Proszę bardzo! Zgadnijcie, gdzie przyszedł na świat Hitler, Lem, Kapuściński czy Freddie Mercury?

Na stronie tjukanovt, umieszczonej na Github, znajdziemy wirtualną mapę, na którą naniesiono nazwiska sławnych ludzi. Z oddalenia na poszczególnych kontynentach zobaczymy jedynie namiary na największe sławy (w Europie choćby Marx, Hitler czy Leonardo da Vinci), ale jeśli  podejdziemy bliżej, to naszym oczom ukażą się zarysy państw i coraz więcej nazwisk, których miejsce urodzenia oznaczono na mapie.

Aby nie zagubić się w tym rozgardiaszu, możemy wskazać, z jakiego zakresu działań mapa pokaże nam sławne osoby (kultura, nauka, przywództwo czy sport). Warto pamiętać, że narzędzie wskaże tylko jedną osobę urodzoną w konkretnej lokalizacji – jeśli przyszło w niej na świat więcej sław, to algorytm wybierze tę „większą”.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser