• Grzegorz Szczypa

Coś się kończy, coś się zaczyna: Jakie jest poparcie dla monarchii w Wielkiej Brytanii?

Brytyjczyków zapytano czy są zwolennikami dalszego panowania rodziny królewskiej. Wyniki przedstawiono na interaktywnej mapie według okręgów wyborczych.

Jakie jest poparcie dla monarchii w Wielkiej Brytanii?

Odejście Królowej Elżbiety przez część obserwatorów sceny politycznej została odnotowana jako symboliczny koniec pewnej epoki, w której supremacja Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii została poważnie zachwiana. To nie czas i miejsce, żeby bawić się w przewidywania dotyczące tego, czy ta wielka nieobecność zmieni losy monarchii na wyspach brytyjskich, ale coś może być na rzeczy, bo sami Brytyjczycy mają mocno zmieszane uczucia w tej kwestii!

Na mapie umieszczonej na stronie UnHerdBritan możemy sprawdzić, jak wygląda poparcie dla monarchii w Wielkiej Brytanii. Dane zgromadzono w każdym z okręgów wyborczych i aby je uzyskać, zapytano respondentów, czy są zdecydowanymi zwolennikami dalszego panowania rodziny królewskiej? Odpowiedzi, które zebrano jeszcze w 2019 roku, zostały pogrupowane w pięciostopniowej skali:

  • zdecydowanie się zgadzam,
  • umiarkowanie się zgadzam,
  • jest mi to obojętne,
  • umiarkowanie się nie zgadzam,
  • zdecydowanie się nie zgadzam.

Wyniki tego prostego badania są korzystne dla rodziny królewskiej, bo okazuje się, że w globalnej skali aż 24% społeczeństwa zdecydowanie ich popiera, a kolejne 29% wspiera ich umiarkowanie. Przy 10% zdecydowanych przeciwników i kolejnych 10% przeciwników umiarkowanych jest to wynik korzystny, choć pojawiają się pierwsze powody do zmartwień, którym winni są potomkowie Walecznego Serca…

 

Nasze patronaty

Kongres GIS 2023
25-26 października 2023
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser