• Grzegorz Szczypa

Commutometer.com: Sprawdź, jak daleko i w jakim czasie zajedziesz komunikacją miejską

Gotowi na podróże palcem po mapie, które poza walorem rozbudzania wyobraźni mogą przełożyć się na całkiem wymierne korzyści? Tym razem sprawdzamy, jak daleko można uciec różnego rodzaju transportem publicznym z wybranego miasta na jego przedmieścia – a może nawet sąsiedniego city? Kto wie!

Na pewno wyzwań jest wiele, a to przykładowe: 8 rano, Warszawa pod Pałacem, Ty i 5 minut na jak najszybsze opuszczenie centrum. Czym i dokąd dojedziesz najdalej w najkrótszym czasie?

Na stronie commutometer.com znajdziemy mapę, która pozwoli nam sprawdzić, jakie odległości w jakich godzinach pozwolą nam pokonać publiczne środki transportu w danej miejscowości. Umieszczono tam informacje agregowane m.in. z dużej części Europy czy Stanów Zjednoczonych, ale na początek najbardziej zaciekawiła mnie rzecz jasna Polska i tu okazało się, że wcale nie jest tak źle (tzn. powoli), jak myślałem, bo na przykład o 8:00 można w ciągu niespełna godziny opuścić Warszawę, zaczynając od ścisłego centrum i nie mając własnego środka transportu!

Najciekawsze w tym narzędziu jest to, że możemy sami umieszczać znacznik startu/celu tam, gdzie się nam podoba, a algorytm pokaże nam, jaką część trasy przejść pieszo, a jaką tramwajem, metrem czy autobusem. To nie koniec pozytywów, bo do tego zobaczymy, w jaką konkretnie linię powinniśmy wsiąść! Jednym słowem wygląda na to, że mamy do czynienia nie tylko z narzędziem dla fanów wirtualnych wycieczek, ale i osób, które naprawdę chcą sprawnie przemieszczać się w obcym mieście!

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser