• Grzegorz Szczypa

Commutometer.com: Sprawdź, jak daleko i w jakim czasie zajedziesz komunikacją miejską

Gotowi na podróże palcem po mapie, które poza walorem rozbudzania wyobraźni mogą przełożyć się na całkiem wymierne korzyści? Tym razem sprawdzamy, jak daleko można uciec różnego rodzaju transportem publicznym z wybranego miasta na jego przedmieścia – a może nawet sąsiedniego city? Kto wie!

Na pewno wyzwań jest wiele, a to przykładowe: 8 rano, Warszawa pod Pałacem, Ty i 5 minut na jak najszybsze opuszczenie centrum. Czym i dokąd dojedziesz najdalej w najkrótszym czasie?

Na stronie commutometer.com znajdziemy mapę, która pozwoli nam sprawdzić, jakie odległości w jakich godzinach pozwolą nam pokonać publiczne środki transportu w danej miejscowości. Umieszczono tam informacje agregowane m.in. z dużej części Europy czy Stanów Zjednoczonych, ale na początek najbardziej zaciekawiła mnie rzecz jasna Polska i tu okazało się, że wcale nie jest tak źle (tzn. powoli), jak myślałem, bo na przykład o 8:00 można w ciągu niespełna godziny opuścić Warszawę, zaczynając od ścisłego centrum i nie mając własnego środka transportu!

Najciekawsze w tym narzędziu jest to, że możemy sami umieszczać znacznik startu/celu tam, gdzie się nam podoba, a algorytm pokaże nam, jaką część trasy przejść pieszo, a jaką tramwajem, metrem czy autobusem. To nie koniec pozytywów, bo do tego zobaczymy, w jaką konkretnie linię powinniśmy wsiąść! Jednym słowem wygląda na to, że mamy do czynienia nie tylko z narzędziem dla fanów wirtualnych wycieczek, ale i osób, które naprawdę chcą sprawnie przemieszczać się w obcym mieście!

 

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018