• gisplay.pl

Gdańsk publikuje mapy dostępności pieszej do przystanków

Biuro Rozwoju Gdańska opracowało aplikację mapową obrazującą pieszą dostępność do przystanków transportu zbiorowego w Gdańsku - w podziale na dostępność autobusową, tramwajową oraz kolejową.

Mapa dostępności pieszej do przystanków autobusowych w Gdańsku

Nową aplikację przedstawiono podczas konferencji prasowej, we wtorek, 20 września 2022 r.

- W 2018 roku podczas kampanii wyborczej prezydenta Pawła Adamowicza przedstawiliśmy 50 celów wyborczych, wśród których były m.in. cele komunikacyjne, dzięki którym bezpieczniej poruszamy się po Gdańsku. Teraz prezentujemy narzędzie, które pozwoli przybliżyć się do postawionych celów, wśród których było minimum - 7 minut do przystanku komunikacji publicznej pieszo, a w wielu miejscach mniej niż pięć minut. Mapa dostępności pieszej do transportu publicznego jest takim narzędziem, które pozwala nam pracować nad tym, żeby ten cel w wielu miejscach został zrealizowany – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Aplikacja pozwala na wskazanie obszarów o ograniczonym dostępie do transportu publicznego, a następnie wskazanie budowy nowych przystanków oraz ciągów pieszych tam, gdzie są one potrzebne.

- To narzędzie będzie dla nas pomocne nie tylko przy planowaniu sieci komunikacji miejskiej, ale też przy optymalizacji lokalizacji przystanków i linii. Ma to też wymiar ekonomiczny, ponieważ jeżeli można inaczej poukładać trasy autobusów, to z pewnością będzie to korzystne w rachunku ekonomicznym. Co najważniejsze jest to mapa interaktywna, która korzysta z otwartych danych ZTM, a przypomnę, że Gdańsk jako pierwsze miasto na tak szeroką skalę udostępnił swoje otwarte dane dotyczące komunikacji miejskiej w dwa tysiące siedemnastym roku. Ta mapa ma potencjał, ponieważ można ją jeszcze bardziej zintegrować z przyszłymi danymi, które pochodzą w czasie rzeczywistym z naszego serwera. Jest to narzędzie pomocy nie tylko dla nas planistów, ale również dla zwykłych użytkowników, a nawet dla inwestorów, którzy chcą zlokalizować swoje inwestycje na terenie Gdańska – mogą oni dokładnie sprawdzić, jaka jest dostępność, gdzie jest najbliżej do komunikacji miejskiej, gdzie jest największa częstotliwość i pod tym kątem planować swoje inwestycje – mówił Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM.

Użytkownik jest w stanie sprawdzić czy jego miejsce zamieszkania lub pracy znajduje się w jednym z kilku określonych zasięgów obszaru oddziaływania przystanków. Może także zweryfikować stan infrastruktury pieszej w swoim sąsiedztwie oraz wyszukiwać przystanki o zadanym zakresie częstotliwości kursowania autobusów, tramwajów czy kolei. W zależności od potrzeb, za pomocą modelu, będzie jednak można sprawdzać dostępność pieszą także do innych punktów, obiektów czy obszarów w mieście. Specjalnie zaprojektowany interfejs umożliwia filtrację wybranych treści lub ich eksport do plików zewnętrznych.

Prace nad stworzeniem tego narzędzia trwały dwa lata. Do opracowania modelu zostały wykorzystane otwarte dane z portalu Open Street Map. Dzięki temu powstała tak szczegółowa mapa sieci połączeń pieszych. Natomiast dane związane z częstotliwością obsługi przystanków zostały uzyskane z otwartych danych udostępnianych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Aktualna wersja aplikacji bazuje na danych pozyskanych w kwietniu 2022. Narzędzie będzie aktualizowane co kilka miesięcy, planowany jest także rozwój nowych funkcjonalności.

Link do aplikacji

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser