Analiza nasłonecznienia w portalu polska.e-mapa.net

Narzędzie generowania raportu dla działki ewidencyjnej w portalu polska.e-mapa.net zostało rozszerzone o mapę nasłonecznienia.

Analiza nasłonecznienia w portalu polska.e-mapa.net

Przykładowa analiza nasłonecznienia w portalu polska.e-mapa.net (fot. Geo-System)

Mapa tworzona jest w oparciu o dane NMPT (numeryczny model pokrycia terenu) z zasobów GUGiK i przedstawia sumę całkowitego natężenia promieniowania słonecznego w dniu przesilenia letniego tj. 21 czerwca.

Po kliknięciu w wygenerowanym raporcie linku "Widok w portalu e-mapa" analiza nasłonecznienia zostanie wyświetlona w portalu e-mapa.net, gdzie przy pomocy narzędzia "Informacja o obiekcie" można sprawdzić ilość energii we wskazanym miejscu.

Kolorem żółtym oznaczono obiekty i tereny z największą ekspozycją na słońce. Kolor ciemnoniebieski/fioletowy przedstawia obszary, które są zacienione i dociera do nich najmniej energii słonecznej

Prezentacja nasłonecznienia może być szczególnie przydatna osobom planującym montaż instalacji fotowoltaicznej na terenie nieruchomości - pozwoli ona wskazać najlepsze miejsca na umiejscowienie paneli i określić maksymalne ilości energii potencjalnie dostępnej do wykorzystania. Informacje widoczne na mapie mogą być pomocne również przy planowaniu lokalizacji budynku lub ogrodu tak, by najlepiej uwzględnić potrzeby związane z dostępem do światła słonecznego.

Źródło: Geo-System

Nasze patronaty

Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018