• gisplay.pl

Odtajniona lista amerykańskich celów ataków atomowych z 1956 roku na mapie

Amerykański Instytut Future of Life opublikował interaktywną mapę pokazującą miejsca z odtajnionej listy amerykańskich celów ataków jądrowych z 1956 roku, która obejmuje 1100 lokalizacji w Europie Wschodniej, Rosji, Chinach i Korei Północnej.

Odtajniona lista amerykańskich celów ataków atomowych z 1956 roku na mapie

Lista celów ataków atomowych została udostępniona pod koniec 2015 roku przez Amerykańskie Archiwum Bezpieczeństwa Narodowego. Mapa Instytutu Future of Life pokazuje wszystkie miejsca z tej listy, między innymi kilkadziesiąt lokalizacji w Polsce. We współpracy z mapą NukeMap zobaczymy, jak katastrofalna byłaby wymiana pocisków nuklearnych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Jeśli klikniemy „detonuj” po wybraniu jednej z kropek na mapie, zobaczymy, jak duży obszar mógłby zostać zniszczony oraz ile osób straciłoby życie.

Na stronie Instytutu opublikowano także prezentacje, pokazującą co by się stało, gdyby pociski z głowicami nuklearnymi o danym rozmiarze spadły na wszystkie 1 100 miejsc.

Aktualna lista amerykańskich celów ataków nuklearnych zapewne różni się od tej z 1956 roku. Nie obejmuje już przede wszystkim krajów należących do NATO, ale w przypadku Rosji, Chin czy Korei Północnej to prawdopodobnie wygląda ona całkiem podobnie.

Jak podaje instytut Future of Life, Stany Zjednoczone i Rosja mają około 7000 głowic nuklearnych, co stanowi 90% światowego arsenału. USA wciąż mają około 1900 głowic nuklearnych rozmieszczonych w wyrzutniach rakietowych i na bombowcach gotowych do wystrzelenia w każdej chwili, a które trafią w swoje cele w ciągu 30 minut. Ponadto, obecne bomby wodorowe są setki razy silniejsze niż dwie bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki. Zatem, jeśli wojna nuklearna miałaby rozpocząć się dzisiaj, doprowadziłaby do śmierci większość populacji ludzkiej na ziemi.

Lista amerykańskich celów ataków atomowych z 1956 roku na mapie Instytutu Future of Life

Źródło: Future of Life Institute

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser