• Grzegorz Szczypa

Mapa frekwencji wyborczej Włoszech. Czy takie analizy pomogą wygrać wybory?

Tym razem mamy jedno z ciekawszych narzędzi, które poza walorami samej analizy i wizualizacji danych może pokazać nam, jak bardzo dzisiejsze wybory są stechnicyzowane. W podanym przykładzie dotykamy „tylko” kwestii frekwencji, ale wbrew pozorom ma ona kolosalne znaczenie.

Na stronie datainterfaces.org znajdziemy świetną mapę, prezentującą frekwencje wyborcze na ulicach dużych włoskich miast (Mediolan, Turyn, Bolonia, Florencja). Autorzy oddali nam możliwość przeciągania linii dzielącej ekran, dzięki czemu możemy porównywać dane z 2018 i 2022 roku, co pozwala „na własne oczy” obserwować zamiany zachodzące we frekwencji.

Na mapie poszczególnymi kolorami oznaczono zakres frekwencji na każdej z ulic wymienionych miast i mam wrażenie, że to jedne z tych danych, jakie sztaby partyjne pilnie analizują przy okazji wyborów. Można z nich wyciągnąć konkretne wnioski: gdzie warto inwestować w rozwój, remonty, infrastrukturę (czyli robić wszystko to, by mieszkańcy czuli się przez władzę zaopiekowani), bo to może zaprocentować realnym głosem w wyborach, a gdzie zwyczajnie nie warto tego robić, bo „lokalsi” i tak będą niezmobilizowani.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser