Ekstremalnie ciepły październik w Europie

Najnowsza mapa opublikowana przez Copernicus Climate Change Service potwierdza, że październik był najcieplejszy w historii pomiarów dla Europy, z temperaturami powietrza na powierzchni ziemi prawie o dwa stopnie wyższymi niż średnia z lat 1991-2020.

Źródło: Copernicus Climate Change Service, ECMWF

Mapę opracowano na podstawie danych Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Opierają się one na analizach komputerowych wykorzystujących pomiary z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

ECMWF alarmuje, że dane za październik wpisują się w znacznie szerszy trend. Europa ociepla się znacznie szybciej niż reszta planety. Największy wzrost temperatury odnotowano we Francji, Szwajcarii, Austrii, częściach Niemiec, Włoch i Hiszpanii.

- Widzimy ponad dwukrotnie większe ocieplenie w Europie w porównaniu z resztą świata. A to z powodu ocieplenia w Arktyce, które ma duży wpływ na północną część Europy. Szybko ocieplającym się regionem jest obszar Morza Śródziemnego, gdzie jest coraz bardziej sucho i nie ma wystarczającego parowania, aby złagodzić to ocieplenie - mówi Petteri Taalas, Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Ekstremalnie ciepły październik także w Polsce

Z danych IMGW wynika, że średnia obszarowa temperatura powietrza w październiku 2022 r. wyniosła w Polsce 11,2°C i była aż o 2,4 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Tegoroczny październik należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych. Najcieplejszym regionem Polski był Pas Pobrzeży i Wybrzeży Południowobałtyckich, gdzie średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 11,8°C (wyższa o 2,4 stopnia od normy), najchłodniejszym – Sudety, ze średnią 10,6°C (2,2 stopnia powyżej normy).

 

Nasze patronaty

Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018