• Grzegorz Szczypa

Obserwuj satelity, które przelecą nad twoim domem

Zawsze mieliście ochotę przynajmniej chwilę popatrzeć, co ciekawego dzieje się na nocnym niebie nad Waszymi głowami? Z dzisiejszą mapką nic prostszego!

Obserwuj satelity, które przelecą nad twoim domem

Na stronie james.darpinian.com znajdziemy świetne narzędzie, dzięki któremu błyskawicznie podejrzymy, jakich satelitów możemy spodziewać się na niebie w swojej okolicy! Wystarczy, że zezwolimy witrynie na sprawdzenie lokalizacji naszego adresu IP, a cała reszta odbędzie się automatycznie. Podoba mi się to, jak płynnie działają same animacje i jak przejrzyście informują nas o tym, co możemy zobaczyć na niebie nad swoją ulicą.

Możemy skorzystać z gotowych ustawień przybliżenia (x 5, 20 i 30), co pozwoli „widzieć” ruch satelit z szerszej perspektywy. Fajnym smaczkiem jest opcja odpalenia Google Street View (tylko tu, nie wiedzieć czemu, trzeba wpisać adres samodzielnie) po to, żeby dokładnie wiedzieć, w którą stronę patrzeć, aby zobaczyć to, co najbardziej nas zainteresowało.

Ciekawostka – poza satelitami w rodzaju Starlinków znajdziemy tu także znane gwiazdozbiory, tor ruchu planet i przedstawienie księżyca, co bardzo ułatwia orientację w przestrzeni nocnego nieba.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser