• Grzegorz Szczypa

Obserwuj satelity, które przelecą nad twoim domem

Zawsze mieliście ochotę przynajmniej chwilę popatrzeć, co ciekawego dzieje się na nocnym niebie nad Waszymi głowami? Z dzisiejszą mapką nic prostszego!

Obserwuj satelity, które przelecą nad twoim domem

Na stronie james.darpinian.com znajdziemy świetne narzędzie, dzięki któremu błyskawicznie podejrzymy, jakich satelitów możemy spodziewać się na niebie w swojej okolicy! Wystarczy, że zezwolimy witrynie na sprawdzenie lokalizacji naszego adresu IP, a cała reszta odbędzie się automatycznie. Podoba mi się to, jak płynnie działają same animacje i jak przejrzyście informują nas o tym, co możemy zobaczyć na niebie nad swoją ulicą.

Możemy skorzystać z gotowych ustawień przybliżenia (x 5, 20 i 30), co pozwoli „widzieć” ruch satelit z szerszej perspektywy. Fajnym smaczkiem jest opcja odpalenia Google Street View (tylko tu, nie wiedzieć czemu, trzeba wpisać adres samodzielnie) po to, żeby dokładnie wiedzieć, w którą stronę patrzeć, aby zobaczyć to, co najbardziej nas zainteresowało.

Ciekawostka – poza satelitami w rodzaju Starlinków znajdziemy tu także znane gwiazdozbiory, tor ruchu planet i przedstawienie księżyca, co bardzo ułatwia orientację w przestrzeni nocnego nieba.

 

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2022
12 grudnia 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018