• Grzegorz Szczypa

Jakie miasta znikną pod wodą? Zobacz mapę wzrostu poziomu mórz z wizualizacją w Street View

Na mapie Coastline Paradox sprawdzimy przewidywany wzrost poziomu mórz w różnych lokalizacjach na całym świecie między 2000 a 2300 rokiem.

Zobacz mapę wzrostu poziomu mórz z wizualizacją w Street View

Biała linia wyznaczająca poziom morza w Amsterdamie w 2300 roku (fot. Coastline Paradox)

Za pasem mamy właśnie rekord dodatniej temperatury w styczniu, jaką odnotowano w Polsce, więc tym razem zamiast standardowego żarciku z przekomarzań pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami teorii o globalnym ociepleniu (ale czy patrząc na pogodę z ostatnich dekad można mówić jeszcze o teorii?) przejdźmy do narzędzia, które potrafi wizualizować wzrost poziomu wód na świecie!

Na stronie Coastline Paradox umieszczono mapę świata, pozwalającą poprzez manipulację suwakiem lat (okres 2000-2300) wybrać interesującą nas datę i sprawdzić poziom wód w wybranym punkcie – na przykład w 2200 roku ogólny wzrost poziomu mórz wyniesie niemal 3 m, a w 2300 lód na biegunach stopnieje całkowicie. Oczywiście ten pesymistyczny scenariusz pochodzi z założenia, że ludzkość nie zmniejszy emisji CO2 do atmosfery, mamy więc ciągle pewną niedomkniętą furtkę, pozwalającą uniknąć zmiany totalnej świata. Warto pamiętać, że morza zaleją połacie lądu, co spowoduje migracje ludności, a jej siłę wzmocni drastyczny wzrost temperatur, utrudniający życie w krajach o już upalnym klimacie. 

Poza samym oznaczeniem obszarów objętych wodami mapa pozwala na wybranie niektórych nadmorskich lokalizacji i prześledzenie ich zalania z poziomu Street View – biała linia wyraźnie oznacza, co znajdzie się pod wodą.

Nasze patronaty

Kongres GIS 2023
25-26 października 2023
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser