• gisplay.pl

Toruń uruchomił system monitoringu jakości powietrza

W Toruniu 50 stacji pomiarowych na terenie całego miasta będzie badać zawartość pyłów w atmosferze.

Stacje pomiarowe w Trouniu na mapie Airly

Stacje pomiarowe w Toruniu na mapie Airly

W grudniu w Toruniu zamontowanych zostało 50 stacji pomiarowych, które są w stanie mierzyć w czasie rzeczywistym i 24 godziny na dobę aktualne stężenia PM1, PM2.5 i PM10 w powietrzu. System monitoringu dostarczyła firma Airly. Sieć w mieście Kopernika należy do największych tego typu projektów w Polsce. Teraz, każdy z mieszkańców Torunia może sprawdzić aktualne dane na temat jakości powietrza w swojej okolicy na internetowej mapie Airly, a także za pomocą darmowej aplikacji mobilnej dostępnej za pośrednictwem Google Play, App Store i AppGallery.

Ponadto, na terenie miasta, uruchomionych zostało pięć wyświetlaczy LED, które na bieżąco informują mieszkańców o aktualnych poziomach zanieczyszczeń. Dane prezentowane są zgodnie z Polskim Indeksem Jakości Powietrza (PIJP). Airly będzie odpowiedzialne za utrzymanie i eksploatację systemu przez okres co najmniej najbliższych 43 miesięcy.

Inicjatorami projektu “STOP SMOG – miejski system monitoringu jakości powietrza dla Miasta Torunia” było dwoje mieszkańców Torunia, którzy zgłosili wniosek do Budżetu Obywatelskiego Miasta Torunia, który finalnie został przegłosowany przez mieszkańców Miasta. Dodatkowo celami, które przyświecały włodarzom Torunia w przygotowaniu i wdrożeniu projektu były: badanie i analizowanie na bieżąco stanu jakości powietrza, raportowanie i interpretacja uzyskanych wyników badań, rzetelna informacja oraz edukacja społeczeństwa w zakresie stanu jakości powietrza. 

 

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2022
12 grudnia 2022
Forum GPS
9 grudnia 2022
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018