• gisplay.pl

10 lat Banku Danych o Lasach

Wszystkie dane o polskich lasach w jednym miejscu. Tysiące informacji, z ponad 800 instytucji, aż 140 tysięcy użytkowników. Bank Danych o Lasach z leśnymi mapami z całej Polski obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie.

Bank Danych o Lasach to rozbudowany system informatyczny, który powstał na przełomie 2012 i 2013 roku na zlecenie Lasów Państwowych. Składa się na niego m.in. aplikacja mobilna, aplikacja do zarządzania lasami prywatnymi oraz portal internetowy z 9 mapami tematycznymi, kreatorem do tworzenia zestawień oraz raportami statystycznymi z zakresu leśnictwa. Od początku jego istnienia za jego budowę, gromadzenie i przetwarzanie informacji, oraz wizualizację na mapach, ale przede wszystkim publiczne udostępnienie danych, odpowiada Biuro Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej.

- Bank Danych o Lasach stwarza wielkie możliwości pozyskiwania wiedzy o polskich lasach i stanowi filar całego systemu planistyczno-prognostycznego w polskim leśnictwie - podkreśla Dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Janusz Dawidziuk. To jeden z największych tego typu systemów w Europie, z tak obszerną informacją o lasach, do którego dostęp ma każdy obywatel.

Na interaktywnej mapie na portalu, a także jego odpowiedniku w aplikacji mobilnej, znajdziemy wszystkie opisy lasów w Polsce, które udało się zgromadzić przez 10 lat z różnych instytucji i jednostek. Do tej pory dane te były zawarte w dokumentach porozrzucanych po całym kraju, w siedzibach setek nadleśnictw, parkach narodowych czy starostwach w całym kraju. Dzięki portalowi wszystko jest w jednym miejscu. Oprócz podstawowych danych takich jak skład gatunkowy, wiek drzew, informacji czy dany fragment jest rezerwatem przyrody, parkiem narodowym, czy lasem prywatnym, znajdziemy tu również informacje, czy w danym dziesięcioleciu przewiduje się w lesie pozyskanie drewna. Na mapie znajdziemy również elementy programu „Zanocuj w lesie”, czyli terenu, gdzie dopuszcza się legalne nocowanie w lesie czyli tzw. bushcraft, który w  ostatnich latach stał się popularnym sposobem na spędzaniem czasu.

Przez 10 lat Bank Danych o Lasach pełnił funkcję podstawowego źródła informacji o lasach w całej Polsce. Niejednokrotnie stał się podstawowym narzędziem pracy nie tylko dla osób bezpośrednio związanych z branżą leśną, ale także wielu publicznych instytucji takich jak Generalna Dyrekcja ochrony Środowiska, starostwa powiatowe czy Główny Urząd Statystyczny. Liczba użytkowników aplikacji mobilnej, która w tym roku przekroczyła 140 tysięcy, dowodzi, że narzędzie to jest powszechnie używane nie tylko przez leśników, ale przez samych obywateli.

W tym roku Bank Danych o Lasach obchodzi swoje dziesięciolecie. Z tej okazji BULiGL oraz Lasy Państwowe organizują merytoryczną konferencję, gdzie zostaną przedstawione przekrojowe informacje o portalu, zaprezentowane sposoby wykorzystania danych zgromadzonych w BDL oraz przedstawione plany na dalszą przyszłość. Konferencja zaplanowana jest na 9 lutego br. i będzie miała miejsce w Centrum Konferencyjno–Wystawienniczym Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Ze względu na duże zainteresowanie tematyką spotkania przewiduje się transmisję online, dostępną na kanale YouTube Lasów Państwowych.

Plan konferencji zamieszczony jest na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/konferencja2023.

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
X Konferencja GIS w Nauce
22-23 czerwca 2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023
DANE / WIEDZA / INNOWACJE
14 czerwca 2023

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018