Zobacz, ile kosmicznych śmieci krąży nad Twoją głową
Wokół naszej planety krąży tysiące różnego rodzaju obiektów wytworzonych przez człowieka. Niestety większość z nich to kosmiczne śmieci.
Na interaktywnej wizualizacji AstriaGraph stworzonej przez Uniwersytet w Teksasie możemy śledzić położenie ponad 26 tysięcy obiektów krążących po okołoziemskich orbitach. Z tej liczby tylko 3,5-4 tysięcy działa. Pozostałe nie wykonują już zaplanowanych dla nich zadań. Składają się na nie głównie zużyte człony rakiet wielostopniowych, nieczynne satelity, fragmenty powstałe w wyniku kolizji lub eksplozji satelitów lub rakiet. Zazwyczaj kosmiczne śmieci nie są kontrolowane przez człowieka, dlatego mogą stwarzać zagrożenie dla aktywnie działających satelitów.
Mapa AstriaGraph doskonale pokazuje narastający problem zaśmiecania kosmosu. Kolorowe kropki pokazują kategorie obiektów: aktywne satelity, nieaktywne satelity, człony rakiet, kosmiczne śmieci oraz te nieskategoryzowane. Aplikacja pozwala na ich filtrowanie według kraju pochodzenia, typu orbity lub konstelacji, a klikając na jedną z kropek otworzy się okno ze szczegółowymi informacjami o wybranym obiekcie wraz z wizualizacją orbity, po której się porusza.