• gisplay.pl

Sopot będzie miał mapę termalną i nocną otrofotomapę

Zakończyło się pozyskanie zdjęć termalnych oraz nocnych RGB nad Sopotem. Wkrótce powstaną dwie mapy, ukazujące miejsca z dużymi stratami ciepła oraz zanieczyszczone światłem.

Nocna ortofotomapa Sopotu (fot. MGGP Aero)

Nocna ortofotomapa Sopotu (fot. MGGP Aero)

Do zebrania danych i wykonania mapy strat ciepła i mapy zanieczyszczenia światłem, niezbędne były odpowiednie warunki - niska temperatura, brak pokrywy śnieżnej i opadów. Samolot wyposażony w specjalistyczny sprzęt wystartował z lotniska Rzeszów-Jasionka w nocy z soboty na niedzielę (4-5 marca br.). Nad Sopotem krążył blisko 2 godziny. Wykonał kilka tysięcy zdjęć RGB i termalnych.

Mapa strat ciepła pozwoli na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła, spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, ale również wadliwą izolacją sieci. Będzie też wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji dotyczących termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej w Sopocie. Również mieszkańcy dowiedzą się z tych danych, czy ich budynek wymaga takiej modernizacji.

Mapa zanieczyszczenia światłem pozwoli na skuteczne zarządzanie oświetleniem w Sopocie. Dzięki zebranym danym będzie można zidentyfikować tereny oświetlone nadmiernie i niedostatecznie. Nadmiar światła jest zanieczyszczeniem takim samym, jak np. hałas. Utrudnia on funkcjonowanie między innymi nocnych zwierząt.

Naloty oraz mapy wykonuje firma MGGP Aero Sp. z o.o. z Tarnowa. Mapy zostaną dodane jako kolejne warstwy w systemie ObliView już w pierwszej połowie kwietnia br.

Ortofotomapa Sopotu z nowymi danymi

Prawie 17 tys. zdjęć wykonanych zestawem kamer, umieszczonych w specjalistycznym samolocie, podczas wielu godzin lotów nad miastem - dzięki zebranym w ten sposób danym, pod koniec ubiegłego roku powstała m.in. najnowsza ortofotomapa Sopotu. Można na niej obejrzeć dowolny fragment kurortu z kilku stron, zmierzyć powierzchnię domu czy poznać potencjał solarny dachu. Z tych danych skorzysta geodeta, projektant, urzędnik, ale też mieszkaniec planujący np. instalację fotowoltaiki. Dane te pozyskiwane były wiosną i latem 2022 r. Znajdziemy je już teraz w serwisie ObliView na stronie sopot.obliview.com.

Sopocka mapa drzew

Dane zebrane podczas ubiegłorocznych lotów miały na celu przede wszystkim zbudowanie systemu do zarządzania zielenią w Sopocie. Podczas letnich lotów (czyli w czasie pełnej wegetacji roślin) poza zdjęciami lotniczymi i skaningiem laserowym, wykonany był dodatkowo skaning hiperspektralny. Zebrane dane uzupełnią wiedzę o sopockich drzewach, Na tej podstawie będzie można m.in. wydać rekomendacje dotyczące pielęgnacji drzew. Sopocka mapa drzew jest już prawie gotowa. Jej publikacja w systemie ObliView nastąpi jeszcze w marcu br.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser