• gisplay.pl

Jak góra lodowa o powierzchni Londynu odrywa się od Antarktydy? Zobacz film IGiK

Naukowcy z Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii wygenerowali film ze zdjęć satelitarnych pokazujący, jak góra lodowa oddzieliła się od lodowca szelfowego Brunta na Antarktydzie.

Oderwanie góry lodowej od lodowca Brunta na Antarktydzie (fot. IGiK)

Wielkość oderwanej góry lodowej jest porównywana do Londynu – ma powierzchnie ok. 1,5 tys. km kwadratowych. To kolejne w ciągu ostatnich kilku lat poważne cielenie się lodowca w tym regionie. Jednak jak podkreślają naukowcy z IGiK, w przeciwieństwie do ostatnich zmian obserwowanych na Antarktydzie, oderwanie zwartej bryły lodu nie ma związku z ocieplaniem klimatu. Według glacjologów z British Antarctic Survey, którzy prowadzą na tym terenie badania, wydarzenie cielenia się lodowca jest częścią naturalnego zachowania szelfu lodowego Brunt. 

Wspomniany fragment lodowca jest monitorowany od 2012 roku, kiedy to naukowcy zauważyli pierwsze poważne pęknięcia na jego powierzchni. Podejrzewali, że w przeciągu najbliższych lat dojdzie do odłamania znacznego fragmentu, co nastąpiło w końcu stycznia 2023.

Dzięki konstelacji satelitów programu Copernicus: Sentinel-1 oraz Sentinel-3 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mamy możliwość obserwacji bryły lodu, przed i po oderwaniu się od głównego masywu. 

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018