• gisplay.pl

Jak góra lodowa o powierzchni Londynu odrywa się od Antarktydy? Zobacz film IGiK

Naukowcy z Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii wygenerowali film ze zdjęć satelitarnych pokazujący, jak góra lodowa oddzieliła się od lodowca szelfowego Brunta na Antarktydzie.

Oderwanie góry lodowej od lodowca Brunta na Antarktydzie (fot. IGiK)

Wielkość oderwanej góry lodowej jest porównywana do Londynu – ma powierzchnie ok. 1,5 tys. km kwadratowych. To kolejne w ciągu ostatnich kilku lat poważne cielenie się lodowca w tym regionie. Jednak jak podkreślają naukowcy z IGiK, w przeciwieństwie do ostatnich zmian obserwowanych na Antarktydzie, oderwanie zwartej bryły lodu nie ma związku z ocieplaniem klimatu. Według glacjologów z British Antarctic Survey, którzy prowadzą na tym terenie badania, wydarzenie cielenia się lodowca jest częścią naturalnego zachowania szelfu lodowego Brunt. 

Wspomniany fragment lodowca jest monitorowany od 2012 roku, kiedy to naukowcy zauważyli pierwsze poważne pęknięcia na jego powierzchni. Podejrzewali, że w przeciągu najbliższych lat dojdzie do odłamania znacznego fragmentu, co nastąpiło w końcu stycznia 2023.

Dzięki konstelacji satelitów programu Copernicus: Sentinel-1 oraz Sentinel-3 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mamy możliwość obserwacji bryły lodu, przed i po oderwaniu się od głównego masywu. 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser