• gisplay.pl

OPEGIEKA prezentuje CertiflAI - aplikację do wykrywania wad zdjęć lotniczych

OPEGIEKA stworzyła desktopową aplikację CertiflAI, która przeznaczona jest do kontroli zdjęć lotniczych pod kątem występowania defektów.

Aplikacja CertiflAI wykrywa 6 rodzajów powszechnie występujących wad obrazów lotniczych (fot. OPEGIEKA)

CertiflAI jest jednym z przykładowych projektów rozwijanych w Centrum Badawczo-Rozwojowym elbląskiej spółki. Aplikacja wykrywa 6 rodzajów powszechnie występujących wad obrazów lotniczych - chmury, cienie chmur, rozmycie, przebarwienia, wypalone obszary i odblaski. Następnie na tej podstawie osoba kontrolująca zdjęcia może szybko wskazać obszar, który wymaga ponownego wykonania zdjęć lotniczych – szczególnie, że danych do weryfikacji z roku na rok przybywa.

CertiflAI został opracowany na potrzeby państwowych organizacji zajmujących się strategicznymi aspektami gospodarki przestrzennej w danym kraju. Może być też wykorzystywany przez podmioty prywatne, które przetwarzają surowe zdjęcia lotnicze.

Aplikacja wykorzystuje konwolucyjne sieci neuronowe do wykonywania kontroli zdjęć lotniczych. Są one wytrenowane na dużych zbiorach danych z symulowanym defektem. Dane te pochodzą z różnych sezonów lotniczych, lat, terenów i są o różnej rozdzielczości.

W celu detekcji defektu na zdjęciu lotniczym użytkownik wybiera rodzaj defektu do wykrycia oraz folder zawierający zbiory danych wymagających kontroli, a także inne parametry pomocnicze np. progi wielkości usterek (m.in. przy analizie występowania chmur). Następnie każde zdjęcie zostaje zaimportowane w odpowiedniej formie do sieci neuronowej i generowany jest wynik z prawdopodobieństwem wystąpienia defektu. Jeżeli defekt zostanie wykryty, to na jego podstawie generowane są wyniki opracowane w formacie zgodnym z wymaganiami klienta (np. raportu), aby łatwiej identyfikować zdjęcia z defektem wraz z jednoczesnym oznaczeniem jego lokalizacji na zdjęciu w przypadku niektórych rodzajów defektów.

Jak podkreśla OPEGIEKA, przewagą CertiflAI jest krótki czas analizy występowania defektu na zdjęciach. Dzięki zastosowanej technologii wykrycie np. samej nieostrości dla jednego zdjęcia lotniczego zajmuje ok. kilkanaście sekund, zaś wykrycie wszystkich usterek to ok 40 sekund na zdjęcie. Tradycyjna kontrola nie jest na tyle dokładna, a zajmuje znacznie więcej czasu.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser