• gisplay.pl

Pierwszy wysokiej jakości obraz z najnowszego satelity pogodowego MTG-I1

Na stronie Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) opublikowano pierwsze zdjęcia z  Meteosat Third Generation (MTG). Wyższej rozdzielczości obrazy w nowego satelity będą pomocne w szybszym i dokładniejszym wykrywaniu  oraz przewidywaniu groźnych zjawisk pogodowych.

Kompozycja RGB Natural Color, MSG/SEVIRI, 18.03.2023, 11:45 UTC. (fot. EUMETSAT)

Najnowszy satelita EUMETSAT, Meteosat Third Generation – Imager 1 (Meteosat-12) został wystrzelony w grudniu 2022 r.  Ma dostarczać ciągłe, wysokiej jakości dane obrazowe do prognozowania pogody, monitorowania klimatu i ochrony środowiska. Meteosat Third Generation (MTG) to następca obecnie działającego systemu METEOSAT. Cała konstelacja składać się będzie z trzech satelitów: dwóch obrazujących i jednego sondującego (pierwszego operacyjnie działającego na orbicie geostacjonarnej). Umożliwią one pozyskiwanie w czasie bliskim rzeczywistemu informacji o stanie atmosfery w trzech wymiarach. 

Pierwszy obraz z Meteosat Third Generation – Imager 1 (MTG-I1) to kompozycja RGB True Color z poziomem szczegółowości niemożliwym wcześniej do uzyskania z wysokości 36 tys. km nad Ziemią. Obrazy o wyższej rozdzielczości dostarczają więcej informacji o chmurach zasłaniających znaczną część Europy i widocznych w równikowym regionie Afryki i Oceanu Atlantyckiego. Widać również piasek i osady w wodach u wybrzeży Włoch, a także pył lub smog niesiony z południowej Azji. Obraz został zarejestrowany 18 marca 2023 roku o 11:50 UTC przez Flexible Combined Imager na MTG-I. Można go zobaczyć na stronie internetowej EUMETSAT (wraz z 24-godzinną animacją)

EUMETSAT będzie nadal testował Meteosat-12 i systemy naziemne przez cały 2023 rok. Jeszcze w tym roku zdjęcia będą wykonywane co 10 minut i będą udostępniane operacyjnie do wykorzystania w prognozach pogody, m.in. przez IMGW. Obrazy powinny następnie pojawić się również w EUMETView, który zapewnia publiczny dostęp do zdjęć satelitarnych EUMETSAT. Korzystając z interaktywnej mapy EUMETView, możemy wyszukiwać i przeglądać europejskie zdjęcia satelitarne według daty. Możliwe jest również tworzenie animacji ze zobrazowania dla dowolnie wybranego przedziału czasowego.

W 2026 r. ma zostać wystrzelony kolejny satelita, który umożliwi EUMETSAT-owi wykonywanie nowych zdjęć co 2,5 minuty.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser