• gisplay.pl

Projekt 3MAP z grantem Narodowego Centrum Nauki

Dr inż. Artur Guzy z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie otrzymał grant pt. „3MAP: Monitoring, Modelowanie i Minimalizowanie obniżeń powierzchni terenu w obszarach deltowych” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 25. Przyznana kwota na realizację grantu wynosi 1 165 344 zł.

Dr inż. Artur Guzy (fot. WGGiIIŚ AGH)

Dr inż. Artur Guzy (fot. WGGiIIŚ AGH)

Projekt 3MAP dotyczy obniżeń terenu w obszarach deltowych, zagadnienia o znaczeniu globalnym spowodowanego głównie ekscesywnym eksploatowaniem wód podziemnych i podnoszeniem się poziomu oceanu światowego (ang. SLR). Obniżenia terenu są szczególnie istotne w obszarach deltowych ze względu na ich niskie położenie, gęste zaludnienie i znaczenie gospodarcze. Pomimo zmian klimatycznych, które są istotnym czynnikiem SLR, znaczna część współcześnie obserwowanego, tzw. względnego SLR (ang. rSLR), wynika z przyspieszonego obniżania się terenu na skutek nadmiernego wykorzystania wód podziemnych. Prowadzi to do zwiększonego ryzyka powodzi, zniszczenia infrastruktury, intruzji słonych wód i zakłócenia ekosystemów. Wiele dużych ośrodków miejskich, m.in. Nowy Orlean, Dhaka, Bangkok, Manila, Ho Chi Minh i Dżakarta, ilustruje skalę i nasilenie tego problemu.

W ramach projektu zbadane zostaną mechanizmy obniżeń terenu, rozwinięte zostaną metody monitorowania i modelowania, a także opracowane zostaną strategie minimalizowania skutków tego zjawiska. Przy wykorzystaniu Satelitarnej Interferometrii Radarowej, po raz pierwszy określone zostanie pełne, trójwymiarowe pole przemieszczeń terenu, które zostanie sprzężone z trójwymiarowym numerycznym modelem kompakcji systemu wodonośnego. Takie podejście pozwoli na holistyczne zbadanie interakcji procesów prowadzących do powstania obniżeń terenu.

Rezultaty projektu dostarczą konkretne wnioski i zalecenia naukowe, które pozwolą na podjęcie działań mających na celu zmniejszenie eksploatacji wód podziemnych i minimalizowanie potencjalnych negatywnych skutków obniżeń terenu w przyszłych dekadach.

Badania będą prowadzone na obszarze delty Mekongu w Wietnamie. Projekt będzie realizowany w latach 2024-2027 na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH przy współpracy z zespołami badawczymi z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech (Prof. Pietro Teatini), Uniwersytetu w Wageningen w Holandii (Dr Philip Minderhoud) oraz naukowcami reprezentującymi Uniwersytet w Ho Chi Minh w Wietnamie.

OPUS to doskonale znany wśród naukowców w Polsce konkurs Narodowego Centrum Nauki umożliwiający realizację badań podstawowych w polskich jednostkach. Granty OPUS umożliwiają realizację kilkuletnich złożonych projektów, zbudowanie dużych zespołów naukowych, wykorzystanie wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych oraz współpracę z partnerami zagranicznymi, a to wszystko niezależnie od etapu kariery naukowej, na jakim znajduje się kierownik projektu.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser