• gisplay.pl

Rozstrzygnięto konkurs „Łódzkie na mapach 2023”

Mapy ogródków działkowych i kół gospodyń wiejskich wygrały w tegorocznym konkursie „Łódzkie na mapach”, który polegał na opracowaniu cyfrowej kompozycji mapowej prezentującej wybrany temat na terenie województwa łódzkiego.

 Rozstrzygnięto konkurs „Łódzkie na mapach 2023”

Laureaci konkursu „Łódzkie na mapach 2023” (fot. lodzkie.pl)

Komisja konkursowa spośród zgłoszonych prac wyłoniła najlepsze prace konkursowe w dwóch kategoriach:

 • uczniowie szkół średnich,
 • studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz absolwenci uczelni wyższych.

Zwycięzcą w kategorii „studenci i absolwenci szkół wyższych” został Michał Szczechowicz. Stworzył mapę Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Okazuje się, że w województwie łódzkim funkcjonuje ich ok. 350.

– ROD-y to ważny element w strukturze miast i województwa – powiedział triumfator. – Dawniej uważałem, że to sposób spędzania czasu głównie dla osób starszych. Jednak pandemia sprawiła, że zainteresowania ogrodami wzrosło, przeżywają swoisty renesans i można zaobserwować na nich coraz więcej młodych ludzi. Tym bardziej, że nie każdego stać na domek z ogródkiem.

W kategorii uczniowie szkół średnich wygrał Jan Kaczmarek. Stworzył mapę kół gospodyń wiejskich w województwie łódzkim.

Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 15 grudnia.

- Prace były bardzo ciekawe, a poziom konkursu wyraźnie rośnie z każdym rokiem – powiedział Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego, który wręczył nagrody laureatom konkursu.

Wyniki konkursu

Nagrody dla uczniów szkół średnich

 • Pierwsze miejsce przyznano Janowi Kaczmarkowi (XXXIII LO im. Armii Krajowej w Łodzi) za pracę pt. „Koła Gospodyń Wiejskich w województwie łódzkim”.
 • Drugie miejsce przyznano Krzysztofowi Łągiewczykowi (Zespół Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi) za pracę pt. „Getta w województwie łódzkim”.
 • Trzecie miejsce przyznano Mateuszowi Kamińskiemu (Zespół Szkół Geodezyjno – Technicznych im. Sybiraków nr 13 w Łodzi) za pracę pt. „Rozmieszczenie dworców oraz przystanków kolejowych w województwie łódzkim na ŁKA”.

Ponadto, komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienia wojewódzkie:

 • Weronika Knapińska (Zespół Szkół Geodezyjno – Technicznych im. Sybiraków nr 13 w Łodzi) za pracę pt. „Mapa szkół rysunku, sklepów plastycznych i murali (woj. łódzkie) dane aktualne na październik 2023 r.”,
 • Krystian Rutkowski (Zespół Szkół Geodezyjno – Technicznych im. Sybiraków nr 13 w Łodzi) za pracę pt. „Mapa siłowni zewnętrznych i tężni solankowych w Łodzi”,
 • Karolina Jaworska (Zespół Szkół Geodezyjno – Technicznych im. Sybiraków nr 13 w Łodzi) za pracę pt. „Zabytki w Łodzi i okolicach”,
 • Wiktor Małachowski (Zespół Szkół Geodezyjno – Technicznych im. Sybiraków nr 13 w Łodzi) za pracę pt. „Mapa Arturówka”,
 • Julia Freier (Zespół Szkół Geodezyjno – Technicznych im. Sybiraków nr 13 w Łodzi) za pracę pt. „Restauracje z makaronami w Łodzi”,
 • Szymon Szafarowicz (II LO im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu) za pracę pt. „Obiekty kultu w woj. łódzkim”,
 • Artur Zawilski (XIX LO im. Adama Mickiewicza w Łodzi) za pracę pt. „Stacje meteorologiczne i hydrologiczne w woj. łódzkim”.

Nagrody dla studentów i absolwentów uczelni wyższych

 • Pierwsze miejsce przyznano Michałowi Szczechowiczowi (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego) za pracę pt. „Rodzinne Ogródki Działkowe – relikt przeszłości, który otrzymał drugą młodość”.
 • Drugie miejsce przyznano Lidii Chrzanowskiej (Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego) za pracę pt. „Interaktywna mapa sakralnych obiektów architektury drewnianej w województwie łódzkim”.
 • Trzecie miejsce przyznano Filipowi Kukulskiemu (Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego) za pracę pt. „Mapa parkingów MOP w województwie łódzkim”.

Ponadto, komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienia wojewódzkie:

 • Jan Nawrocki (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska/Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego) za pracę pt. „Wybrane formy ochrony przyrody w województwie łódzkim”,
 • Mateusz Neska (Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego” za pracę pt. „Czynne oraz nieczynne stacje PKP na obszarze całego województwa łódzkiego”,
 • Aleksandra Barylak (Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego) za pracę pt. „Lokalizacja boisk sportowych wybranych drużyn ligi regionalnej”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser