• Jarosław Zoń

Mapillary – alternatywa dla Google Street View?

Mapillary to zyskujący na popularności serwis internetowy, na łamach którego użytkownicy mogą udostępniać zdjęcia z geotagami m.in. z poziomu ulic z widokiem 360°. Strona oferuje funkcjonalność podobną do Street View, opiera się jednak na crowdsourcingu.

Zasięg dostępnych zdjęć w serwisie Mapillary (fot.mapillary.com)

Historia programu rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku, kiedy to szwedzki startup stworzył pierwszą wersję serwisu. Mapillary już na początku działania zyskało dużą popularność, również dzięki szybkiemu wydaniu mobilnych aplikacji na systemy iOS (listopad 2013) oraz Android (styczeń 2014). Z roku na rok strona docierała do coraz większej liczby użytkowników, generując przy tym coraz większe zainteresowanie firm. W okresie od 2015 do 2018 roku Mapillary współpracowało m.in. z BMW czy Amazonem, a w roku 2020 startup został zakupiony przez Facebooka.

Jak twierdzą twórcy, celem Mapilarry jest przedstawienie całego świata (nie tylko ulic) za pomocą zdjęć. Według nich, wymaga to zaangażowania społeczności OSM, która w porównaniu do samochodów Google Street Viev będzie w stanie dotrzeć w trudno dostępne miejsca i odpowiednio je udokumentować. Mapillary jest mocno rozbudowanym narzędziem, a użytkownicy mogą rozwijać bazę zdjęć na wiele sposobów. Najbardziej popularną metodą jest wrzucanie zdjęć wykonanych smartfonem za pomocą aplikacji mobilnej. Na stronę wrzucać można zdjęcia wykonane podczas spaceru, jazdy na rowerze czy samochodem, a także m.in. panoramy czy zdjęcia sferyczne. Baza zdjęć znacząco powiększa się co roku. W maju 2014 na stronie dostępne było 0,5 mln zdjęć, a już w grudniu tego samego roku na stronie dostępne było 5,5 mln zdjęć. Obecnie dla użytkowników dostępne jest ponad 2 mld zdjęć.

Aby przeglądać zdjęcia interesującej nas lokalizacji wystarczy wpisać jej adres w wyszukiwarce, a następnie wybrać interesujące nas zdjęcie. Po kliknięciu na zdjęcie możemy uzyskać informacje m.in. na temat daty wykonania, rozdzielczości czy urządzenia, za pomocą którego wykonano fotografię. Zdjęcia dostępne są także do pobierania. Jako podkład mapowy wybrać możemy mapy OSM lub mapy wykonane przez Mapillary. Jeżeli chcielibyśmy sami dołożyć cegiełkę do funkcjonowania strony i wrzucać własne fotografie, to możliwe jest to poprzez wykorzystanie aplikacji mobilnej lub desktopowej (dostępna na systemy Windows, macOS oraz Linux). Twórcy stawiają jednak dwa warunki, które muszą być spełnione aby zdjęcia znalazły się na stronie. Fotografie muszą mieć określoną lokalizację oraz datę wykonania, co na szczęście jest normą i informacje te przechowywane są wśród danych przypisanych do zdjęć.

Dla osób bardziej zainteresowanych funkcjonowaniem narzędzia, dostępne są wrzucane regularnie posty na blogu, gdzie pojawiają się informacje dotyczące m.in. aktualizacji czy poradniki. Ponadto na platformie GitHub dostępne są m.in. dane oraz narzędzia wykorzystywane przy tworzeniu strony. Dostępne są one pod adresem https://github.com/mapillary.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser