• gisplay.pl

Powstała mapa pni warszawskich drzew

Ponad 245 tys. drzew zinwentaryzowano na terenie zarządzanym przez m.st. Warszawę za pomocą mapy pni drzew. To kolejne narzędzie do ochrony stołecznych drzew, zebrane dane posłużą dbaniu o miejską zieleń.

Mapa pni warszawskich drzew (fot. mapa.um.warszawa.pl)

Baza zieleni w stołecznym serwisie mapowym została uzupełniona o nowe dane, które ułatwią pracę zarządcom zieleni. Wszystko dzięki mapie lokalizacji pni drzew – nowemu narzędziu, które w wersji cyfrowej zbiera informacje o drzewach znajdujących się na wybranych terenach zarządzanych i administrowanych przez miasto. Dane dotyczą drzew o konkretnych parametrach: wysokości powyżej 2,5 metra i obwodzie pnia powyżej 10 cm. Dzięki mapie zinwentaryzowano i zaktualizowano dane dotyczące ponad 245 tys. drzew.

Od 2020 r. w miejskim serwisie mapowym dostępna jest również mapa koron drzew. Nie wskazuje ona jednak tego, co znajduje się pod koroną drzewa. Takich bardziej szczegółowych danych dostarcza właśnie mapa pni – wskazuje precyzyjną lokalizację drzewa, jego wysokość i obwód pnia. Obie mapy są źródłem szczegółowej informacji na temat stanu i kondycji warszawskich drzew. Ułatwią miejskim zarządcom zieleni prowadzenie dalszych inwentaryzacji oraz ustalenie harmonogramu przeglądów dendrologicznych, aby jeszcze lepiej chronić warszawską roślinność. Będą także pomocne przy realizacji obowiązujących Standardów zarządzania zielenią m.st. Warszawy.

Dane zebrane do mapy pni drzew nie dotyczą terenów zarządzanych przez podmioty prywatne. Z uwagi na bogaty drzewostan nie obejmują również terenów, którymi opiekują się Lasy Miejskie – Warszawa.

Źródło: UM Warszawy

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser