• gisplay.pl

Występowanie roślin inwazyjnych na mapie w wielkopolskim geoportalu

W Systemie Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego, w subportalu „Ochrona przyrody” udostępniono dane dotyczące miejsc występowania wybranych okazów gatunków inwazyjnych takich jak chociażby nawłoć kanadyjska czy czeremcha amerykańska.

Występowanie roślin inwazyjnych na mapie w wielkopolskim geoportalu

Fot. SIPWW

Nowa warstwa to efekt wspólnych działań i integracji SIPWW z systemem AMUNATCOLL IT - bazą zbiorów przyrodniczych Wydziału Biologii UAM. Gatunki inwazyjne stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemów na całym świecie. Ich szybkie rozprzestrzenianie się może prowadzić do zniszczenia lokalnej bioróżnorodności oraz destabilizacji i zakłóceń w funkcjonowaniu ekosystemów.

Włączenie tych danych do SIPWW umożliwia ich wielowymiarową analizę przy wykorzystaniu i w kontekście innych danych opublikowanych w SIPWW. Ponadto system daje możliwość rozbudowanego wyszukiwania obiektów na podstawie atrybutów ale także zapewnia dostęp do analiz przestrzennych bazujących na relacji geometrycznej pomiędzy obiektami pochodzącymi z AMUNATCOLL IT a obiektami na warstwach porównawczych z SIPWW.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser