• gisplay.pl

SatGisPlan 2024: Uniwersytet Zielonogórski stawia na geoinformatykę i techniki satelitarne

W Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie (Zielona Góra) zorganizowana została druga edycja SatGisPlan, gdzie zaprezentowano m.in. prace dyplomowe absolwentów kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Druga edycja SatGisPlan (fot. UZ)

SatGisPlan 2024 otworzył Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski. W otwarciu wydarzenia uczestniczył również Marszałek Województwa Lubuskiego, Marcin Jabłoński. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele administracji publicznej, jednostek otoczenia społeczno-gospodarczego, środowiska naukowego oraz nauczyciele i uczniowie szkół średnich.

SatGisPlan to przede wszystkim okazja do zaprezentowania wyników prac dyplomowych absolwentów kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne prowadzonego na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tegoroczne prace realizowane były przy współudziale pracowników Wydziału Informatyki Elektrotechniki i Automatyki, Wydziału Fizyki i Astronomii, Wydziału Mechanicznego oraz przedsiębiorstw współpracujących z WBAIS.

Poza prezentacją prac dyplomowych, odbyły się także panele dyskusyjne, na których prelegenci mówili o potencjale i możliwościach wykorzystania wiedzy i umiejętności absolwentów geoinformatyki i technik satelitarnych na rynku pracy. Jak tłumaczyła dr hab. Anna Bazan-Krzywoszańska, prof. UZ - Dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ, "geoinformatyka i techniki satelitarne to kierunek, w ramach którego łączymy umiejętności programistyczne, umiejętności związane z fotogrametrią cyfrową i umiejętności dotyczące realizacji dużych zbiorów danych, ich obróbki i wizualizacji. Jest to kierunek nowych technologii, dzięki któremu opowiadanie o przestrzeni można zrealizować w postaci trójwymiarowej, bo o przestrzeni w której się poruszamy, powinniśmy rozmawiać w trzecim wymiarze".

Na jednym ze stanowisk prezentowano zdalnie sterowany, robotyczny teleskop, który jest umieszczony w najlepszym miejscu do obserwacji astronomicznych na Ziemi, czyli na pustyni Atakama w Chile. - Jest to demonstracja technologii, które są łączone w astronomii, bo poza tym, że teleskop jest robotycznie sterowany, czyli wymaga bardzo zaawansowanego oprogramowania, dodatkowo łączy w sobie zaawansowane rozwiązania związane z mechaniką, dzięki czemu wykorzystujemy go do śledzenia obiektów na orbicie Ziemi. Na tym wydarzeniu możemy zobaczyć jak różne branże wykorzystują technologie do swojej pracy, co jest bardzo interesujące - podkreślał dr Michał Żejmo z Instytutu Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego

W ramach III panelu wydarzenia zaprezentowane zostały wyniki prac nad projektem Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych, którego jednym z komponentów jest Węzeł Informacji Przestrzennej Województwa Lubuskiego.

Źródło: UZ

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser