• gisplay.pl

Airbus kontynuuje współpracę z NASA w celu monitorowania zmian klimatu z kosmosu

Airbus otrzymał nowy kontrakt na zaprojektowanie i budowę dwóch bliźniaczych satelitów na potrzeby misji GRACE-C od należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory.

Wizja artystyczna satelitów GRACE na orbicie (fot. NASA)

Wizja artystyczna satelitów GRACE na orbicie (fot. NASA)

Nowa misja NASA i Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) wzmocni ponad 20-letnie partnerstwo między USA i Niemcami w celu zapewnienia nieprzerwanych pomiarów pola grawitacyjnego Ziemi, które rozpoczęło się w 2002 roku od misji GRACE i jest kontynuowane w ramach projektu GRACE Follow-On, uruchomionego w 2018 roku.

Podczas pięciu lat misja GRACE-C (Gravity Recovery And Climate Experiment-Continuity) będzie kontynuować serię pomiarów anomalii grawitacji ziemskiej, które pozwolą określić zmiany poziomu mórz i oceanów czy pokrywy lodowej.

GRACE-C składa się z dwóch identycznych satelitów oddalonych od siebie o około 200 km na orbicie o wysokości 500 km i nachyleniu 89 stopni. Każdy satelita będzie miał wymiary 3 x 2 x 1 metra i ważył około 600 kg. Start planowany jest nie wcześniej niż pod koniec 2028 roku z USA.

- To niesamowite, że dwa satelity oddalone od siebie o ponad 200 km mogą powiedzieć nam, jak szybko topnieją nasze pokrywy lodowe. W monitorowaniu środowiska kluczowa jest ciągłość. Cenne dane dostarczone przez poprzednie misje GRACE świadczą o ich sukcesie i to wspaniała wiadomość, że Airbus nadal jest częścią tej międzynarodowej misji, dostarczając narzędzi do pomiaru ewolucji naszego klimatu - powiedział Alain Fauré, dyrektor ds. systemów kosmicznych w Airbus.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser