• gisplay.pl

Wirtualny Informator Rzeczny pozwoli zaplanować trasę żaglówką lub kajakiem

Od nowego sezonu żeglugowego, wdrożony przez Wody Polskie system Wirtualny Informator Rzeczny (WIR),  działa już w pełnej funkcjonalności. System pozwala zaplanować trasę żeglugową czy kajakową, dokonać płatność elektroniczną za śluzowanie, a także sprawdzić, które drogi wodne są dostępne.

Wirtualny Informator Rzeczny - planowanie trasy kajakiem (fot. wir.wody.gov.pl)

Wirtualny Informator Rzeczny - planowanie trasy kajakiem (fot. wir.wody.gov.pl)

Wirtualny Informator Rzeczny został opracowany z myślą o wodniakach, przedsiębiorcach oraz organach administracji, którzy potrzebują aktualnych i wiarygodnych informacji dotyczących dróg wodnych i infrastruktury.  Dzięki systemowi informatycznemu oraz aplikacji mobilnej turyści wygodnie zaplanują trasę swojego rejsu po śródlądowych drogach wodnych, opłacą online bilet za śluzowanie i przejście przez pochylnię lub zgłoszą zauważone na trasie zdarzenia. WIR usprawnia również pracę armatorów, dając im możliwość rozliczenia się online, a także zautomatyzuje proces zbierania danych i usprawni wymianę informacji pomiędzy jednostkami.

WIR integruje nowoczesne technologie informatyczne poprzez zasilanie systemu wieloźródłowymi danymi zbieranymi w czasie rzeczywistym, takimi jak dane pomiarowe (hydrologiczne i meteorologiczne), prognozy dla wodowskazów z IMGW-PIB oraz dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych, aby zapewnić dostęp do aktualnych i wiarygodnych informacji na temat śródlądowych dróg wodnych.

System udostępnia interaktywne mapy, które wskazują szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy. WIR umożliwia również dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, co pozwala na dokładne zaplanowanie trasy i zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wodnych.

System WIR dostępny jest na stronie https://wir.wody.gov.pl/. Składa się z kilku kluczowych modułów dziedzinowych (planowania tras, zjawisk lodowych, obsługi spraw i rozliczeń), materiałów szkoleniowych oraz e-usług. Na stronie głównej znajdują się informacje o aktualnościach, przerwach technicznych i awariach.

WIR dostępny jest także w formie aplikacji mobilnej na urządzenia z systemami Android i iOS. Za jej pomocą w łatwy sposób zaplanujemy trasę zarówno dla żeglugi rekreacyjnej, jak i profesjonalnej. Podczas nawigowania w aplikacji na bieżąco przedstawiane są dane o zdarzeniach na drodze wodnej, mamy także możliwość zgłoszenia nieprawidłowości i niebezpieczeństwa napotkanego na drodze. Aplikacja udostępnia również moduł płatności, który umożliwia uiszczenie opłaty za śluzowanie lub przejście przez pochylnię.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser