• gisplay.pl

Dwie nowe funkcjonalności w serwisie geoportal.gov.pl

W modułach mapowych krajowego Geoportalu, bazujących na nowym, zoptymalizowanym silniku mapowym (Planowanie Przestrzenne oraz Geodezja i Kartografia) zostały dodane dwie funkcjonalności: widok chmury punktów oraz identyfikacja budynków.

Widok chmury punktów (fot. geoportal.gov.pl)

Widok chmury punktów (fot. geoportal.gov.pl)

Widok chmury punktów to narzędzie służące do przeglądania i analiz (np. pomiary, przekroje) danych pochodzących ze skaningu laserowego. W celu jego uruchomienia należy przybliżyć się do obszaru zainteresowania kliknąć na mapę prawym przyciskiem myszy i wybrać "Widok chmury punktów". Narzędzie wczyta i wyświetli dane odpowiadające właściwemu arkuszowi danych LAS dla wskazanego miejsca. Należy mieć na uwadze, że niektóre dostępne dane zostały przygotowane bez kolorowania RGB. W takim przypadku należy zmienić domyślny sposób prezentacji, ustawiając odpowiedni atrybut w ustawieniach tego narzędzia (Scene > Properties > Attribute).

Identyfikacja budynków umożliwia użytkownikom łatwe uzyskanie szczegółowych informacji o budynkach. Aby uruchomić narzędzie, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "Identyfikacja", a następnie kliknąć w wybrany budynek. Po wykonaniu tej czynności użytkownik otrzymuje następujące informacje: identyfikator budynku, informacje o położeniu działki, na której jest posadowiony budynek, w tym: województwo, powiat, gmina, obręb, numer działki, pole powierzchni w ewidencji gruntów i budynków, oznaczenie użytku, oznaczenie konturu, informacje o pochodzeniu danych oraz dodatkowe informacje o działce. Ponadto, istnieje możliwość dodania budynku do szkicownika. Funkcjonalność ta umożliwia edycję oraz zarządzanie obiektami w sposób interaktywny, co znacznie ułatwia pracę użytkowników.

Źródło: GUGiK

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser