• gisplay.pl

Powstała Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych

W polskim wojsku powstała Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Kosmicznych (ARGUS), której zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo w przestrzeni kosmicznej.

Powołanie Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych podczas uroczystości w Białobrzegach (fot. MON)

Powołanie Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych podczas uroczystości w Białobrzegach (fot. MON)

Powołanie nowej struktury odbyło się 27 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Białobrzegach pod Warszawą, gdzie mieści się m.in. brygada odpowiedzialna za rozpoznanie. Nowa struktura będzie podporządkowana bezpośrednio pod kierownictwo MON i zostanie sformowana na bazie istniejących jednostek zajmujących się rozpoznaniem i zobrazowaniem przestrzennym.

- Stworzenie Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych jest początkiem nowego etapu w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez Siły Zbrojne RP. Przestrzeni kosmicznej, której waga wzrasta z roku na rok wraz z procesem transformacji sił zbrojnych. Przestrzeń ta staje się także coraz ważniejsza dla efektywnego funkcjonowania całego państwa i społeczeństwa – mówił wiceminister Cezary Tomczyk podczas inauguracji działalności Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych. 

Nowo utworzona Agencja odpowiadać będzie za zarządzanie i kierowanie systemami satelitarnymi wprowadzanymi na wyposażenie Sił Zbrojnych, obronę i ochronę tych systemów, a także realizację zadań dotyczących świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser