• gisplay.pl

Otwarcie Notre-Dame: Skaning 3D przed pożarem kluczowy w odbudowie katedry

Dokładna i wierna odbudowa katedry Notre-Dame po pożarze w 2019 roku nie byłaby możliwa, gdyby nie skaning laserowy obiektu wykonany kilka lat wcześniej.

Otwarcie Notre-Dame: Skaning 3D przed pożarem kluczowy w odbudowie katedryChmura punktów katedry Notre-Dame (fot. Andrew Tallon/Vassar College)

Ponowne otwarcie Notre-Dame de Paris zaplanowana na sobotę 7 grudnia, prawie pięć lat po pożarze, który spustoszył jeden z najbardziej znanych symboli francuskiej stolicy. Wydarzenie z przemówieniem Prezydenta Republiki ma uświetnić wiele osób ze świata kultury, nauki i polityki, w tym amerykański prezydent elekt Donald Trump.

Odbudowa katedry, kosztująca około 700 milionów euro, została w całości sfinansowana z darowizn z całego świata. Dokładna renowacja nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie dane z chmury punktów pozyskane w 2010 roku przez profesora Andrew Tallona, ​​historyka architektury z Vassar College. W swojej karierze tą metodą zinwentaryzował blisko 50 budowli. Chociaż Tallon zmarł w 2018 r., to jego praca okazała się nieoceniona w procesie renowacji i ostatecznie pomogła zachować autentyczność i historyczną integralność Notre Dame.

Projekt Tallona, ​​którego celem było pełne zrozumienie gotyckiej struktury i zidentyfikowanie anomalii strukturalnych, obejmował stworzenie precyzyjnego modelu 3D Notre Dame z dokładnością do 5 milimetrów przy użyciu naziemnego skanera laserowego Leica Geosystems. Świątynia została zeskanowana z ponad 50 stanowisk, zarówno wewnątrz, jak i wokół obiektu. Historyk zebrał ponad miliard punktów danych. Ponadto z każdego miejsca, z którego wykonywał skanowanie, zrobił zdjęcia panoramiczne w dużej rozdzielczości. Następnie dane zostały zintegrowane z procesami Building Information Modeling (BIM), co pozwoliło architektom stworzyć cyfrowego bliźniaka Notre Dame.

Skany laserowe Tallona były jedynymi naprawdę dokładnymi pomiarami Notre Dame, na podstawie których uzyskano chmury punktów szczegółowo przedstawiające przypory, sklepienia, witraże, rzeźb i inne detale architektoniczne. Taki poziom szczegółowości nie miał sobie równych w żadnych historycznych rysunkach ani zapisach, którym często brakowało precyzji.

Pascal Prunet, jeden z architektów, którym powierzono odbudowę katedry, powiedział w wywiadzie dla Lindsay S. Cook, że dane z chmury punktów dostarczyły „dokładnego śladu” stanu katedry w momencie skanowania, co pozwoliło mu i jego zespołowi na rekonstrukcję elementów — takich jak sklepienia — „bez wątpliwości” co do wymiarów lub form. Było to niezbędne do dokładnej odbudowy złożonych struktur, takich jak łuki przyporowe i sklepienia krzyżowo-żebrowe.

Ponadto skany Tallona ujawniły wcześniej nieznane szczegóły strukturalne, pomagając zrozumieć, jak pierwotnie zbudowano katedrę i jak zmieniała się ona w czasie. Informacje te były niezbędne do zaprojektowania niestandardowych podpór i zapewnienia stabilności strukturalnej podczas rekonstrukcji oraz wybrania odpowiednich technik stabilizacji i odbudowy różnych części katedry.

Katedra ma być dostępna od 8 grudnia dla turystów indywidualnych, m.in. poprzez udział w mszach św. Grupy zorganizowane będą mogły zwiedzać katedrę dopiero od marca przyszłego roku.

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser