• gisplay.pl

GISPartner wspiera PGW Wody Polskie w redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej

Powódź, która we wrześniu ubiegłego roku nawiedziła południe Polski szczególnie dotkliwie uderzyła w zlewnię Nysy Kłodzkiej. Dążąc do minimalizacji tego typu zdarzeń Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie opracowało „Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”, który w ostatnich dniach lutego został zaprezentowany przez Marcina Kierwińskiego, pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi. W projekcie, ze względu na wiodące kompetencje w zakresie modelowania powodziowego i hydrologii, wzięli udział także eksperci GISPartner.

W opracowaniu składającego się z pięciu komponentów programu, obejmującego działania infrastrukturalne w zlewni Nysy Kłodzkiej, redukcję ryzyka powodziowego w zlewni Białej Lądeckiej oraz inne kluczowe aspekty ochrony przeciwpowodziowej aktywny udział miał także zespół Ekspertów ds. Modelowania Powodziowego i Hydrologii GISPartner, którego wiedza ekspercka przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa powodziowego w regionie. Prace realizowane przez GISPartner obejmowały m.in. wykonywanie obliczeń hydraulicznych i analiz przestrzennych oraz wypracowanie wariantowej koncepcji rozwiązań wspierających redukcję ryzyko powodziowego. W skład zespołu weszły ponadto: BKP PGW Wody Polskie, SWECO, IMGW PIB oraz RZGW Wrocław.

- Doświadczenie i wiedza GISPartner z zakresu modelownia i wykorzystywania nowoczesnych narzędzi w cyfryzacji i zarządzaniu kryzysowych w sposób praktyczny wykorzystywana była we wrześniu ubiegłego roku podczas posiedzeń sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Dziś, w oparciu o przygotowane przez nas rozwiązania dla Centrów Operacyjnych PGW WP RZGW we Wrocławiu i Krakowie mogliśmy pokazać, jak wielką siłę mają dane cyfrowe i jaki jest ich wpływ na możliwość redukcji ryzyka powodziowego – mówi Leszek Ziółkowski, Ekspert ds. Modelowania Powodziowego i Hydrologii w GISPartner.

Współpraca GISPartner z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie Nysy Kłodzkiej. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi pozwoli precyzyjnie modelować i analizować dane przestrzenne oraz wykonywać obliczenia hydrauliczne w celu wypracowywania wariantowych rozwiązań prewencyjnych.

Nasze patronaty

Kongres GIS 2025
22-23 maja 2025
IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser
Travle
Znajdź najkrótszą podróż między krajami
Unzoomed
Odgadnij miasto na podstawie zdjęcia satelitarnego