• gisplay.pl

Zaktualizowano mapę dostępności komunikacyjnej Wrocławia

W Systemie Informacji Przestrzennej Wrocławia udostępniono zaktualizowaną mapę, na której przedstawiono dostępność do infrastruktury komunikacyjnej. Można też prześledzić zmiany, jakie zaszły od 2021 roku – czyli pierwszej wersji mapy. 

Mapa dostępności komunikacyjnej Wrocławia (fot. gis.um.wroc.pl)

Mapa prezentuje miasto w odcieniach zieleni, co oznacza podział na obszary o 6 różnych poziomach dostępności. Każdy z poziomów wynika z oceny obszaru według kryteriów takich jak:

  • dostęp pieszy do przystanków i tras tramwajowych oraz autobusowych (biorąc pod uwagę również liczbę obsługujących je linii, czym więcej linii na danej ulicy tym lepsza jej ocena);
  • dostęp pieszy do przystanków i stacji kolejowych (mając na uwadze również liczbę odjazdów pociągów w danym dniu roboczym, czym więcej odjazdów z danej stacji/przystanku tym lepsza jego ocena);
  • położenie w stosunku do istniejących dróg publicznych.

Mapa bazują na danych z dnia 26.04.2024 r. Obejmuje też perspektywę na 2026 rok (dla kolei na 2028 rok), a więc inwestycje planowane takie jak: tramwaj na Swojczyce, Borowską (Szpital), a także: reaktywację Dworca Świebodzkiego, nowe linie autobusowe i kilka osiedlowych inwestycji drogowych.

Mapa pozwala sprawdzić jak ostatnio zrealizowane inwestycje, w szczególności tramwajowe, wpłynęły na dostępność do infrastruktury komunikacyjnej we Wrocławiu.  W celu sprawdzenia jak zmienił się poziom dostępności w danym miejscu między 2021 a 2024 rokiem, trzeba użyć przycisku „Pokaż dostępność z 2021 r.” lub odpowiednio „Wróć do dostępności z 2024 r.”.

Dane dotyczące dostępności można przeglądać na mapie w zestawieniu z innymi informacjami o mieście, na przykład przebiegiem tras tramwajowych i autobusowych, przystankami komunikacji zbiorowej, przebiegiem tras rowerowych, lokalizacją parkingów „Parkuj i Jedź” czy terenów pod zabudowę.

Kolejne aktualizacje mapy planowane są za każdym razem po ukończeniu ważnych miejskich inwestycji komunikacyjnych (np. oddaniu nowej trasy tramwajowej, ważnego odcinka drogowego itp.), lecz nie częściej niż raz w roku.

Mapa dostępna jest na stronie gis.um.wroc.pl 

 

Nasze patronaty

Kongres GIS 2025
22-23 maja 2025
Wyższy wymiar bezpieczeństwa – GIS w ochronie ludności
2-3 kwietnia 2025
IX Forum GPS
13 grudnia 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser
Travle
Znajdź najkrótszą podróż między krajami
Unzoomed
Odgadnij miasto na podstawie zdjęcia satelitarnego