Koniec Techmexu

Firma Techmex zbankrutowała. 30 listopada Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. Firma z Bielska-Białej działała od 1987 r., będąc w ostatnich latach czołowym dostawcą rozwiązań GIS z obrotami około 160 mln USD rocznie.


Komunikat Techmexu informujący o upadłości:

"Zarząd  Techmex SA informuje, iż w dniu 30 listopada 2009 otrzymał Postanowienie Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej Wydział VI Gospodarczy o otwarciu z datą 30 listopada 2009 o godzinie 13:00 postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku Techmex SA. Sąd wyznaczył Sędziego Komisarza Panią Teresę Płonkę oraz Syndyka masy upadłościowej Panią Danutę Wieczorek. Sąd wezwał wierzycieli upadłego, aby w terminie czterech miesięcy od daty obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zgłosili swoje wierzytelności Sędziemu Komisarzowi. Sąd wezwał osoby, którym przysługują prawa i roszczenia osobiste, ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione w księdze wieczystej, aby dokonały ich zgłoszenia w terminie czterech miesięcy od daty obwieszczenia Sędziemu Komisarzowi, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym".

Krótka historia problemów Techmexu

Problemy Techmexu zaczeły się z początkiem października 2009 r., kiedy Bank DnB NORD złożył wniosek o upadłość likwidacyjną spółki Techmex. Firma z Bielska-Białej była winna Bankowi DnB Nord 17,8 mln zł. Na koniec września łączne zobowiązania krótkoterminowe zadłużenie spółki wynosiło 175 mln zł.

15 października 2009 spółka Techmex złożyła w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu wraz z wnioskiem o zawieszenie wszelkich czynności egzekucyjnych prowadzonych wobec spółki został złożony w Sądzie Rejonowym Wydział VI Gospodarczy w Bielsku-Białej.

Techmex rozpoczął  13 listopada 2009 r. cykl spotkań z głównymi wierzycielami, podczas których przedstawił swoje propozycje redukcji zadłużenia i spłacania reszty długów w ratach przez pięć lat.

Rozprawa upadłościowa odbyła się 19 listopada. 30 listopada 2009 - decyzja o upadłości spółki. Sąd odrzucił możliwość układu, choć za taką opcją opowiedzieli się nawet niektórzy wierzyciele.

- Na razie nie ma mowy o żadnych zwolnieniach grupowych - powiedział rzecznik Techmexu Grzegorz Pastwa. - W ogóle nikt nie został zwolniony, pracownicy normalnie przychodzą do firmy i wykonują swoje obowiązki. Likwidacja nie następuje z dnia na dzień. Wyznaczona przez sąd syndyk powiedziała, że proces ten potrwa rok, ale równie dobrze może trwać nawet trzy lata. Jeśli firma będzie dobrze funkcjonować, to sąd może zmienić decyzję o upadłości likwidacyjnej na układową.

Optymizmu rzecznika nie podzielają pracownicy i inne osoby związane z firmą. Pierwsi wciąż nie dostali wypłaty za lipiec i szczerze wątpią, że listopadowe wynagrodzenie dotrze do nich w terminie. Przewidują, że wraz z malejącą ilością zadań do wykonania, zwalniane będą kolejne osoby. Drudzy natomiast są przekonani, że w tej krytycznej sytuacji fachowcy z Techmeksu będą powoli odchodzić do konkurencji. Ani jedni, ani drudzy nie wierzą, że bielska spółka przetrwa.

Wszystkie działania egzekucyjne zostały zatrzymane. Firmą zarządza teraz wyznaczona przez sąd syndyk masy upadłości, która zajmuje się również spłatami należności dla wierzycieli. Sytuacja owa niepokoi osoby, które pracowały na zlecenie Techmexu i do dzisiaj nie otrzymały zapłaty za wykonane usługi. Wielkość ich roszczeń jest bowiem nieporównywalna z zadłużeniem spółki wobec banków. Mali boją się więc, że więksi zgarną całą pulę. Ale zgodnie z prawem, wszystkie podmioty, którym przysługują prawa i roszczenia osobiste, mają cztery miesiące na zgłoszenie sędziemu komisarzowi swoich pretensji. W sumie firma ma 400 wierzycieli. Wśród nich są firmy, instytucje i osoby prywatne.




Techmex SA z siedzibą w Bielsku działał od 1987 roku. Spółka należy do grupy wiodących przedsiębiorstw branży IT w Polsce. Techmex SA zatrudniał jeszcze niedawno ponad 260 osób, a obroty firmy kształtowały się na poziomie około 160 mln USD rocznie.

Techmex był dostawcą zaawansowanych rozwiązań geoinformatycznych opartych na technologii satelitarnej. Spółka intensywnie rozwijała się w obszarze nowych technologii, a jej potencjał w tym zakresie umożliwiał pozyskiwanie klientów z całego świata.  Głównym kierunkiem rozwoju firmy były systemy informacji przestrzennej GIS (Geographic Information Systems). W maju 2004 roku spółka dołączyła do prestiżowego grona firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przy współpracy z amerykańskim partnerem biznesowym - firmą Space Imaging (obecnie GeoEye), spółka Techmex powołała w październiku 2004 roku Regionalne Centrum Satelitarne (SCOR), będące operatorem amerykańskiego satelity Ikonos.

Techmex SA posiada także ugruntowaną pozycję w sektorze IT, głównie jako dostawca rozwiązań mobilnych. Jest partnerem biznesowym takich potentatów światowych jak: Toshiba, Microsoft, IBM, Lenovo, Cisco Systems, Citrix, Motorola.

Techmex SA był laureatem wielu wyróżnień i nagród przyznawanych przez środowiska biznesowe i branżowe. Spółka została uhonorowana min. tytułami: Firma Roku w latach 2000 i 2004 oraz nagrodą Złoty Procesor. Prezes Zarządu Techmex SA, Pan Jacek Studencki, otrzymał wyróżnienie - Postać Rynku 98, przyznane przez czasopismo Computer Reseller News Polska, a w roku 2004 został laureatem Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji - nagrody przyznawanej wybitnym osobowościom i niekwestionowanym autorytetom, których działalność ma wymiar ponadregionalny. W lutym 2007 roku spółka Techmex otrzymała tytuł Firmy Roku 2006 w kategorii Pracodawca Roku. W czerwcu 2007 Jacek Studencki otrzymał wyróżnienie "Palma" od tygodnika Teleinfo za podpisanie kontraktu z ARiMR o wartości 16 mln.

źródło: Techmex, bielsko.biala.pl

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser