• JB

Mapa konfliktów zbrojnych na świecie

Mapa konfliktów zbrojnych na świecieŚwiat wciąż jest targany wieloma konfliktami zbrojnymi. Od wojen domowych, poprzez powstania separatystyczne, a na regularnych międzynarodowych konfliktach kończąc. Wizualizacja The World’s Conflicts pokazuje obecnie trwające wojny ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi okresu, stron i ofiar.

The World’s Conflicts to mapa świata z zarysowanymi granicami państw na której zaznaczone są obecnie toczone konflikty zbrojne – między państwami, powstania, wojny domowe oraz czystki etniczne. Użytkownik może poznać szczegóły po kliknięciu w czerwoną kropkę. Tam dowie się więcej o stronach konfliktu, przyczynach, obecnym statusie i liczbie ofiar.

Na świecie ma miejsce 37 konfliktów zbrojnych.  Jeden w Ameryce Północnej (wojna między kartelami narkotykowymi w Meksyku, w której jedną ze stron jest rząd), Jeden w Ameryce Południowej (wojna domowa w Kolumbii między komunistyczną partyzantką FARC a rządem), oraz jeden w Europie (konflikt rządu ukraińskiego z separatystami z Donbasu). Reszta ma miejsce w Azji (aż 20, w tym wojna w Syrii, konflikt w Izraelu czy wojna z talibami w Afganistanie) i Afryce (14  w tym przede wszystkim wojny domowe w Maroku, Libii czy Demokratycznej Republice Konga).

W tym momencie najdłużej trwającym jest wciąż niezakończony konflikt między Indiami a Pakistanem o Kaszmir trwający już od 1947 roku. Co ciekawe, oficjalnie mimo żadnych działań zbrojnych trwa wojna między Koreą Północną a Koreą Południową (od 1953 roku).

Do najkrwawszych trwających konfliktów należy natomiast wojna domowa w Somalii, w której od 1988 roku zginęło ponad 550 tys. osób, oraz wojna domowa w Syrii, w której w zaledwie w osiem lat od 2011 roku zginęło ponad 470 tys. osób. Najprawdopodobniej najkrwawszym trwającym konfliktem jest wojna domowa w Myanmarze (dawniej Birma), w której również mogło zginąć ponad pół miliona ludzi, brak jednak szczegółowych danych.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser