• gisplay.pl

Dane geologiczne w jednym miejscu - nowa aplikcja CBDG GIS

PIG-PIB udostępnił nową aplikację Centralnej Bazy Danych Geologicznych GIS z większymi możliwościami dostępu do danych przestrzennych.

Nowa aplikacja CBDG GIS łączy w sobie różne metody udostępniania danych przestrzennych. Jest ona następczynią aplikacji "CBDG - usługi WFS i WMS", poszerzającą i unowocześniającą jej możliwości. Przede wszystkim wykorzystuje nowe rozwiązanie dla okna mapy. Jest w nim użyty komponent sprawdzony i od dawna wykorzystywany w aplikacji mobilnej GeoLOG. Dzięki aplikacji CBDG GIS użytkownik będzie mógł:

  • przeglądać w oknie mapy zawartość danego zbioru danych i szybkość działania serwowanych usług mapowych,
  • skopiować link potrzebnej usługi sieciowej (WMS, WFS, REST),
  • zamówić do pobrania dane przestrzenne w formie spakowanego pliku SHP.

Ta ostatnia funkcjonalność realizowana jest za pośrednictwem innej aplikacji CBDG Menedżer pobierania, bo to właśnie ona odpowiada za proces obsługi zamówień na pliki SHP. Natomiast aplikacja CBDG GIS jedynie pośredniczy w tej operacji za pomocą wyskakującego okna formularza do zamawiania plików.

W aplikacji znajduje się bardzo długa i rozszerzająca się lista zbiorów danych przestrzennych z różnych dziedzin geologii. Są one pogrupowane tematycznie, np.: Surowce mineralne, Geofizyka, Hydrogeologia, Bałtyk i inne. Aby można było szybko odszukać potrzebne informacje, w aplikacji znajduje się okienko wyszukiwania, gdzie po wpisaniu kilku liter użytkownik może łatwo dotrzeć do konkretnego zasobu informacyjnego.

Aplikacja CBDG GIS obsługuje głównie dane z CBDG, a także z innych serwerów PIG–PIB: Hydrogeologii i Geologii Środowiskowej. Dostosowana jest do korzystania na urządzeniach mobilnych i spełnia wymagane aktualnie standardy dostępności, jest także dostępna w wersji angielskiej.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser