Mapa burz. Sprawdzamy, gdzie biją pioruny

Na stronie firmy Vaisala umieszczono interaktywną mapę nie tylko dla fanów spektakularnych manifestacji pogodowych! Dzięki niej szybko sprawdzimy, w jakich państwach burze są realnie groźne, a gdzie mamy nikłe szanse na grom z jasnego lub ciemnego nieba. 

Mapa piorunów: sprawdzamy, gdzie pioruny biją!

Jesteśmy uzależnieni od coraz bardziej precyzyjnych i niesamowitych, ale też delikatnych narzędzi i technologii. Fabryki, serwerownie, duże skupiska ludzi czy sama sieć transferująca dane lub energię elektryczną są jednocześnie wrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne.

Burze z piorunami są dziś tak samo potężne, jak w początkach historii ludzkości. Budzą lęk i zagrażają człowiekowi oraz wytworom pracy jego rąk tak samo, jak całej naturze. Dzięki technologii nie jesteśmy jednak zupełnie bezbronni i możemy prognozować wydarzenia – tak, jak dzięki narzędziu badającym gęstość wyładowań atmosferycznych na danym obszarze, jakie znajdziemy na stronie marki Vaisala.

Strona pozwala na przejrzenie średniej gęstości wyładowań atmosferycznych dla każdego kraju na świecie w latach 2016-2020. Zastosowana skala obejmuje 10 poziomów: od poniżej 1 wyładowania/ km² (w takiej strefie znajdziemy m.in. Norwegię czy Libię), przez 4-8 (tu m.in. Polska i Niemcy), po większy niż 96.

Na szczęście żaden obszar Ziemi nie znalazł się w przedostatniej i ostatniej kategorii, za to w trzeciej od końca (nasilenie 32-64) pojawiło się sporo terenów (m.in. Kongo, Gwatemala czy Indonezja).

Nasze patronaty

GIScience 2021
27-30 września 2021
Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
26-27.05.2021
XXI Conference of PhD Students and Young Scientists
23-25.06.2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018