Cyfrowe górnictwo - nowa specjalność na Politechnice Wrocławskiej

Cyfrowe górnictwo to jedna z czterech nowych specjalności na kierunku górnictwo i geologia Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

Cyfrowe górnictwo - nowa specjalność na Politechnice Wrocławskiej

Studenci górnictwa i geologii będą mogli wybierać spośród aż siedmiu specjalności na studiach inżynierskich. Do dotychczasowych dołączyły geologia inżynierska i geotechnika, cyfrowe górnictwo, inżynieria mineralna i ochrona środowiska oraz geoturystyka i rewitalizacja.

Cyfrowe górnictwo skupi się na problemach adaptacji koncepcji przemysłu 4.0 w sektorze surowcowym i innych nowoczesnych technologiach wykorzystywanych i rozwijanych w górnictwie. Studenci będą uczyć się m.in. korzystania z najnowszych programów (modelowanie przestrzenne 3D) i urządzeń takich jak skanery, sterować dronami i robotami oraz zdobywać podstawy automatyki, sztucznej inteligencji i zaawansowanej analityki danych. Nieobce będą im zagadnienia związane z takimi trendami jak „e-kopalnia”, „inteligentna kopalnia” czy „invisible mine”, które wyznaczają standardy nowoczesnego górnictwa.

– Współczesne kopalnie to m.in. wykorzystywane do transportu surowców autonomiczne monstrualne wozy odstawcze, które nie mają operatora, a do nawigacji wykorzystują GPS – opowiada prodziekan dr Karolina Adach-Pawelus, opiekun tej specjalności. – To także przypominające kokpit samolotu symulatory do szkolenia operatorów maszyn. Nowoczesne technologie w górnictwie nie są już więc kwestią przyszłości, a teraźniejszością. Dlatego naszych studentów chcemy jak najlepiej przygotować do pracy z nimi.

Na tej specjalności w siatce zajęć studentów znajdą się m.in. takie kursy jak technologie pozyskiwania danych przestrzennych, podstawy modelowania fizycznego dla gruntów i skał czy komputerowe wspomaganie projektowania kopalń.

Źródło: PWr

Nasze patronaty

Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
26-27.05.2021
XXI Conference of PhD Students and Young Scientists
23-25.06.2021
Dzień Geodety
22 marzec 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018