• gisplay.pl

Historyczne mapy geologiczne Polski dostępne online

Dostępna jest już testowa wersja nowego portalu z historycznymi mapami geologicznymi Polski, która m.in. stwarza możliwość jednoczesnego porównania wielu wydawnictw kartograficznych i śledzenie rozwoju koncepcji budowy podłoża wybranego regionu.

Ekran testowej wersji aplikacji Wspólna Platforma Kartografii Geologicznej - mapy historyczne. Zakładka z Atlasem Geologicznym Galicji (fot.PIG-PIB)

Aplikacja stanowi część powstającej Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej (WPKG). Po raz pierwszy została zaprezentowana przez Katarzynę Jóźwik z Zakładu Kartografii Geologicznej PIG-PIB podczas Ogólnopolskiego Posiedzenia Polskiego Towarzystwa Geologicznego, które odbyło się 24 czerwca 2021 r. w formie zdalnej. Aplikacja została wykonana z okazji tegorocznych obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geologicznego, a prezentowane za jej pośrednictwem historyczne mapy geologiczne pochodzą z publicznych zasobów PIG-PIB, jak również z kolekcji prywatnych Piotra Krzywca oraz Stanisława Wołkowicza i Krystyny Wołkowicz.

Testowa wersja portalu "Wspólna Platforma Kartografii Geologicznej (WPKG) – mapy historyczne" składa się z dwóch części. Pierwsza z nich prezentuje Atlas Geologiczny Galicji w skali 1:75 000, druga - pozostałe cenne mapy geologiczne w różnych skalach i o różnym zasięgu przestrzennym. Każda część zawiera krótką notkę o samym wydawnictwie (w tym rys historyczny jego powstania) i podstawowe informacje o konkretnych mapach i arkuszach map (m.in. o autorze opracowania, nazwie, roku zdjęcia geologicznego, skali, wydawcy i druku). Dostępna jest również legenda poszczególnych map.

Aplikacja daje możliwość zapoznania się m.in. z najstarszą mapą geologiczną obszaru Polski, wykonaną przez Jean-Étienne Guettarda i opublikowaną w 1764 r. pozycją "Carte mineralogique de Pologne". Zawiera wiele przydatnych funkcjonalności. Przykładowo, wybrane mapy historyczne można nałożyć na współczesną Mapę geologiczną Polski bez utworów kenozoiku w skali 1: 1 000 000. Dostępna jest również opcja porównywania danych poprzez możliwość zarządzania przezroczystością i płynnego odsłaniania lub przysłaniania wybranych warstw. Można również na mapę historyczną nałożyć współczesne dane o geostanowiskach, jaskiniach czy głębokich otworach wiertniczych oraz podział administracyjny Polski (w układzie wojewódzkim). Jest również możliwość wyszukiwania i wgrywania danych geologicznych z całego świata - pod warunkiem, że są one dostępne w zasobach ArcGIS Online.

Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze także dzięki dedykowanej wyszukiwarce, gdzie kryteriami zapytań są: nazwa mapy lub arkusza mapy, ich autor lub rok zdjęcia geologicznego. Otrzymany w wyniku zapytania widok danych, jak również przygotowaną przez siebie kompozycję (np. wyświetlone wybrane mapy z nadaną odpowiednią przezroczystością) można zapisać i za pośrednictwem wygenerowanego automatycznie linku wrócić do nich w dowolnej chwili, przesłać link do gotowej kompozycji swoim znajomym czy współpracownikom albo udostępnić w mediach społecznościowych. Konkretny widok mapy z przygotowaną kompozycją lub wynikiem zapytania można także osadzić w postaci interaktywnej mapy we własnej witrynie internetowej.

Do 31 sierpnia 2021 r. istnieje możliwość testowania aplikacji. Uwagi i sugestie dotyczące jej zawartości i funkcjonowania można zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Źródło: PIG-PIB

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser