• gisplay.pl

Wyróżnienie dla absolwenta WGIK PW za pracę dyplomową z zakresu rozwoju Warszawy

W szóstej edycji konkursu o Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy za prace dyplomowe z zakresu rozwoju Warszawy wyróżnienie otrzymał mgr inż. Michał Pietruszka, który został wyróżniony za pracę magisterską pt. „Wielokryterialna analiza czasowo-przestrzenna lokalizacji stacji pomiarów jakości powietrza z wykorzystaniem danych wieloźródłowych”.

Wyróżnienie dla absolwenta WGIK PW za prace dyplomowe z zakresu rozwoju Warszawy

To była szósta edycja konkursu, w którym od 2016 r. zachęca się do dialogu na temat rozwoju stolicy oraz wspiera się zainteresowania badawcze Warszawą poprzez możliwość zaprezentowania wyników swoich prac. W tym roku zgłosiło się aż 67 autorów prac o tematyce miejskiej. Kapituła Nagrody podczas obrad stwierdziła, że wybór nagrodzonych staje się coraz większym wyzwaniem. O nagrodę mogli się ubiegać autorzy prac reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny naukowe, które zostały obronione w 2020 roku na warszawskich uczelniach. Przy ocenie prac brano pod uwagę: umieszczenie problemu badawczego w kontekście rozwoju Warszawy; wartość naukową pracy, w tym ogólną metodologię i sposób ujęcia problemu, wartość społeczną tj. wpływ wyników i wniosków badawczych na rozwój Warszawy w przypadku ich zastosowania oraz praktyczną możliwość wykorzystania wyników i wniosków badawczych w przedsięwzięciach realizowanych w stolicy,

Kryteriom tym niewątpliwie odpowiadała wyróżniona w konkursie praca mgr inż. Michał Pietruszka, absolwenta studiów magisterskich kierunku geodezja i kartografia specjalność: systemy informacji przestrzennej. Praca pt. „Wielokryterialna analiza czasowo-przestrzenna lokalizacji stacji pomiarów jakości powietrza z wykorzystaniem danych wieloźródłowych”, mimo iż przyporządkowana do dziedziny „geodezja i kartografia” ma charakter interdyscyplinarny, gdyż obejmuje swoim zakresem aspekty planowania rozwoju sieci monitoringu jakości powietrza oraz ochrony środowiska i oceny jakości powietrza.

- Wyniki analiz przestrzennych coraz częściej są podstawa do podejmowania decyzji w wielu dziedzinach. Cieszę się, że miałam możliwość kierowania pracą, która została dostrzeżona w tym konkursie. To ogromna przyjemność współpracować z tak zdolnymi i zaangażowanymi studentami - powiedziała dr inż. Anna Fijałkowska z Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej, opiekun wyróżnionego dyplomu.

Przeprowadzone w pracy analizy przestrzenne mają charakter nowatorski, a zaproponowana i zaimplementowana metodyka pozwoliła na przeprowadzenie oceny obszaru miasta Warszawy pod kątem zasadności lokalizacji kolejnego punktu pomiaru jakości powietrza. Istotnym elementem pracy jest podejście uwzględniające zarówno należenie potencjalnych emitorów zanieczyszczeń, jak też identyfikację obszarów wrażliwych, na których wskazane byłoby lokalizowanie nowych czujników, by umożliwić bieżącą ocenę jakości powietrza. Ważnym atutem pracy jest analiza zasobu danych przestrzennych dostępnych dla obszaru miasta, udostępnianych w różnej postaci, różnych formatach, przez różne instytucje. Istotne w pracy są także zastosowane przez dyplomanta zaawansowane algorytmy analiz przestrzennych i przestrzenno-czasowych. Dzięki temu może się ona przyczynić do popularyzacji i wykorzystanie danych przestrzennych przez szerokie grono potencjalnych odbiorców. Uzyskane wyniki pozwalają wyznaczyć optymalne lokalizacje dowolnej liczby nowych stacji pomiarowych, w zależności od przyjętego scenariusza. Mogą więc być wykorzystane do wspomagania decydentów w planowaniu i realizacji przedsięwzięć przez m.st. Warszawę we współpracy z instytucjami rządowymi odpowiedzialnymi za ochronę środowiska i monitorowanie jakości powietrza.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku, absolwentce Wydziału Geodezji i Kartografii PW, mgr inż. Annie Gregorczyk udało się zdobyć nagrodę główną w tym samym konkursie w kategorii prac magisterskich za pracę pt. „Opracowanie metodyki wyznaczania lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych z wykorzystaniem narzędzi GIS” obronioną na kierunku geodezja i kartografia pod opieką dr inż. Joanny Pluto-Kossakowskiej.

Źródło: WGiK PW

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser