Mapa mazowieckiego wykluczenia transportowego

Stowarzyszenie Miasto jest Nasze opracowało interaktywną mapę wykluczenia transportowego w województwie mazowieckim.

Mapa mazowieckiego wykluczenia transportowego

Mapę przygotowano na podstawie informacji o wszystkich połączeniach - autobusach, busach, pociągach, transporcie podmiejskim. Na stronie można przeglądać różne warstwy mapy i zobaczyć, jak zmienia się oferta transportowa np. w wakacje lub w weekendy. Dane o połączeniach są podane w proporcji do liczby mieszkańców danej gminy.

Z raportu Stowarzyszenia wynika, że 65% mazowieckich gmin nie ma dostępu do kolei, a 75% połączeń na Mazowszu nie działa w weekendy. Ponadto blisko 46% połączeń wygasa w okresie wakacji.

"W badanych miejscowościach brakuje komunikacji publicznej, a mieszkańcy są skazani na samochód. Braki w transporcie zbiorowym najbardziej uderzają w osoby niezamożne, seniorów i młodzież – czyli grupy już w punkcie wyjściowym w słabszej pozycji. Wykluczenie transportowe może się przekładać na wykluczenie społeczne: uczniom odbierana jest możliwość korzystania z dodatkowych zajęć, osoby starsze mają problem z odbyciem wizyt u lekarza, trudniej jest również znaleźć pracę. Osoby niezmotoryzowane nie mogą cieszyć się takimi samymi jak inni możliwościami, zarówno w kontekście zawodowym, jak i korzystania z podstawowych usług publicznych" - czytamy w opublikowanym na stronie Stowarzyszenia raporcie.

Nasze patronaty

GIS Day w Stolicy 2021
13 grudnia 2021
VI Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)
10.12.2021
27. Urodzin Stowarzyszenia GEOIDA
GIS day 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018