Warszawa w Rumunii, a Petersburg przy polsko-białoruskiej granicy? Mapa analogii klimatycznych!

Kolejny kamyczek do ogródka fanów teorii spiskowych: tym razem modele matematyczne pokażą, jak zmienią się warunki do życia w miejscach, które znasz. Ciepło, cieplej, gorąco!?

Warszawa w Rumunii, a Petersburg przy polsko-białoruskiej granicy? Mapa analogii klimatycznych!

Kto z nas nie chciałby nieco uchylić rąbka tajemnicy i sprawdzić, na ile prawdziwe są teorie o zmianach klimatycznych? Taką możliwość w pewnym sensie oferuje nam atlas na stronie plus2c.org, gdzie w kilku prostych ruchach sprawdzimy, jak według aktualnych prognoz będzie kształtował się klimat w wybranej przez nas lokalizacji.

Do wyboru otrzymujemy dwa scenariusze ocieplenia klimatu: w jednym z nich do 2050 roku na Ziemi temperatura wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza, w drugim – o 4 stopnie. Możemy wpisać dowolny adres bądź wskazać go na mapie, po czym serwis wskaże nam miejscowość, w jakiej już dziś funkcjonuje klimat, który stanie się udziałem wskazanego obszaru w 2050 roku.

Wnioski nie są optymistyczne: na pozór niewielka zmiana o 2 stopnie przenosi Warszawę do … Rumunii! Wyniki są jeszcze ciekawsze, jeśli wybierzemy rosyjski Petersburg, którego klimat przesunie się w stronę dzisiejszego Grodna.

Czyżby przyszłe zmiany klimatyczne ujawniały swoje widoczne symptomy już dziś?

Nasze patronaty

GIS Day w Stolicy 2021
13 grudnia 2021
VI Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)
10.12.2021
27. Urodzin Stowarzyszenia GEOIDA
GIS day 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018