Wszystkie plagi na jednej mapie! Jak zmieni się Twoja okolica po katastrofie?

Warszawa pod wodą, Wrocław w ogniu, a Kraków w smogu? Zobacz narzędzie do wizualizacji katastrof naturalnych w dowolnej lokalizacji.

Warszawa pod wodą

Mnie to nie dotyczy – ile razy słyszeliście lub sami wypowiadaliście podobne słowa? Tym razem mamy świetne narzędzie, które pokaże, jak będzie wyglądała nasza okolica, kiedy ogarnie ją katastrofa przyrodnicza bądź ekologiczna! Tylko czy podobne wizualizacje nie są pewnego rodzaju nadużyciem?

Na stronie ThisClimateDoesNotExist możemy sprawdzić, jak dowolny wpisany przez nas adres będzie wyglądał na przykład wtedy, kiedy znajdzie się … pod wodą. Idea takiego narzędzia jest prosta i ze wszech miar słuszna – ma przekonać niedowiarków, że zmiany klimatyczne mogą wywrócić los każdego z nas. Niestety, nie do końca może spodobać się nam wykonanie tego projektu, który zamiast uwrażliwić na to, co dzieje się z przyrodą, ma szansę stać się kolejnym argumentem dla osób negujących współczesną ekologię.

Takie zagrożenie istnieje z prostej przyczyny – mapy i zdjęcia nie biorą pod uwagę żadnych czynników prawdopodobieństwa, przez co algorytmy sztucznej inteligencji mogą nam wygenerować widok każdego budynku, którego parter jest zanurzony w wodzie.

Warszawa pod wodą

Wygląda to efektownie, ale ze względu na umowność (bo możemy „utopić” nawet piramidy!) odniesie się raczej do naszej wyobraźni, niż do rozumu i wzbudzenia odpowiedzialności za świat wokół nas.

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2021
21 grudnia 2021
GIS Day w Stolicy 2021
13 grudnia 2021
VI Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)
10.12.2021
27. Urodzin Stowarzyszenia GEOIDA
GIS day 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018