Cloaca Maxima? Ścieki świata na mapie!

Tym razem mamy mapę, która wyraziście pokazuje, jak wygląda sytuacja ekologiczna na świecie i nie mówimy tu o CO2 czy wszędobylskim plastiku, ale … szambie, w jakim sukcesywnie podtapiamy Ziemię. Dosłownie! Ciekawi, które kawałki Europy jarzą się niczym oblane kałużami Kryptonitu, a gdzie jeszcze można względnie bezpiecznie wykąpać się w morzu czy rzece?

Cloaca Maxima? Ścieki świata na mapie!

Patrząc na mapę umieszczoną na globalwastewatermodel.com można doznać czegoś w rodzaju oświecenia. Jest to narzędzie wizualizujące produkcję ścieków przez człowieka – zanieczyszczenia widoczne są na mapie jako barwne plamy (kolor/wielkość zależy od ilości „produkcji” w danej lokalizacji). Zdroworozsądkowo spodziewamy się, że gigantyczne miejskie molochy w rodzaju Meksyku czy Nowego Delhi będą widoczne na mapie już z daleka, ale pojawia się tu wiele niespodzianek, które rzucają cień na niektóre państwa – choćby europejskie.

Na czoło wysuwa się Wielka Brytania z Londynem czy Włochy z Milanem, ale szokuje ogrom zanieczyszczeń, jaki zajmuje delta Nilu, Stambuł z okolicami lub Izrael. Co najciekawsze, największe zaskoczenie serwuje widok Niemiec, które poza Berlinem czy Monachium są wręcz usiane plamami, jakich ze świecą szukać u najbliższych sąsiadów. Na tym tle Polska prezentuje się jak przysłowiowa już zielona wyspa – poza Warszawą trudno wskazać tu drugie wiodące miasto.

Niestety, morza wokół całej Europy w pasie przybrzeżnym wręcz jaśnieją od zanieczyszczeń – wszędzie.

Nasze patronaty

Konkurs SKP na Internetową Mapę Roku
Zgłoszenia do 10 września 2022
Kongres FIG w Warszawie
11-15 września 2022
SCEgeo 2022
22-24 czerwca 2022
FME World Tour 2022
18 maja 2022
GIS w Nauce
23-24 czerwca 2022
Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego
23-24 czerwiec 2022
Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
2-3 czerwca 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018