Cloaca Maxima? Ścieki świata na mapie!

Tym razem mamy mapę, która wyraziście pokazuje, jak wygląda sytuacja ekologiczna na świecie i nie mówimy tu o CO2 czy wszędobylskim plastiku, ale … szambie, w jakim sukcesywnie podtapiamy Ziemię. Dosłownie! Ciekawi, które kawałki Europy jarzą się niczym oblane kałużami Kryptonitu, a gdzie jeszcze można względnie bezpiecznie wykąpać się w morzu czy rzece?

Cloaca Maxima? Ścieki świata na mapie!

Patrząc na mapę umieszczoną na globalwastewatermodel.com można doznać czegoś w rodzaju oświecenia. Jest to narzędzie wizualizujące produkcję ścieków przez człowieka – zanieczyszczenia widoczne są na mapie jako barwne plamy (kolor/wielkość zależy od ilości „produkcji” w danej lokalizacji). Zdroworozsądkowo spodziewamy się, że gigantyczne miejskie molochy w rodzaju Meksyku czy Nowego Delhi będą widoczne na mapie już z daleka, ale pojawia się tu wiele niespodzianek, które rzucają cień na niektóre państwa – choćby europejskie.

Na czoło wysuwa się Wielka Brytania z Londynem czy Włochy z Milanem, ale szokuje ogrom zanieczyszczeń, jaki zajmuje delta Nilu, Stambuł z okolicami lub Izrael. Co najciekawsze, największe zaskoczenie serwuje widok Niemiec, które poza Berlinem czy Monachium są wręcz usiane plamami, jakich ze świecą szukać u najbliższych sąsiadów. Na tym tle Polska prezentuje się jak przysłowiowa już zielona wyspa – poza Warszawą trudno wskazać tu drugie wiodące miasto.

Niestety, morza wokół całej Europy w pasie przybrzeżnym wręcz jaśnieją od zanieczyszczeń – wszędzie.

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2021
21 grudnia 2021
GIS Day w Stolicy 2021
13 grudnia 2021
VI Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)
10.12.2021
27. Urodzin Stowarzyszenia GEOIDA
GIS day 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018