Projekt mapowania lokalizacji defibrylatorów w Polsce

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska stworzyło mapę z lokalizacją defibrylatorów. Obecni zawiera ona już ponad 600 miejsc, gdzie znajdziemy urządzenia AED.

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska stowrzyło mapę z lokalizacją defibrylatorów.

W Europie nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest główną przyczyną śmierci, rocznie około 700 000 osób umiera na skutek zatrzymania akcji serca. Kluczowym czynnikiem dla ratowanej osoby jest czas, w jakim zostaje mu udzielona pomoc. Defibrylator AED znajdujący się w bliskim otoczeniu zwiększa szansę na przeżycie osoby z NZK z 2% aż do 75%. AED jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem, które może być używane przez osoby nieposiadające wiedzy o resuscytacji. Po uruchomieniu wydaje instrukcje głosowe, wskazując, jak należy postępować podczas wykonywania zabiegu pierwszej pomocy, podczas samej reanimacji sugeruje odpowiednie tempo wykonywania ucisków. Właśnie dlatego dostęp do defibrylatorów AED jest tak ważny. 

Informacja o miejscu, w którym znajdziemy takie urządzenie, może decydować o życiu i śmierci. Z tego powodu w Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska zdecydowało się na stworzenie specjalnej warstwy mapy dostępnej pod adresem https://aed.openstreetmap.org.pl/ pokazującej lokalizację tych urządzeń pobraną z OpenStreetMap. Jednocześnie Stowarzyszenie przygotowuje projekt ogólnopolskiej kampanii zbierania danych na temat lokalizacji urządzeń, tak by jak najwięcej AED było wprowadzonych do OpenStreetMap.

W przyszłości funkcjonalności strony ma być rozszerzona, by pokazywała nie tylko urządzenia na terenie Polski, ale i całej Europy.

Źródło: Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2021
21 grudnia 2021
GIS Day w Stolicy 2021
13 grudnia 2021
VI Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)
10.12.2021
27. Urodzin Stowarzyszenia GEOIDA
GIS day 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018