• gisplay.pl

Open Infrastructure Map - globalna mapa infrastruktury energetycznej

Jeśli interesuje Was, jak wygląd infrastruktura energetyczna na świecie, warto zajrzeć na Open Infrastructure Map.

Mapa openinframap.org opiera się na danych z projektu OpenStreetMap, które pogrupowane zostały na pięć warstw: energia, wytwarzanie energii słonecznej, telekomunikacja, ropa naftowa i gaz, woda.

Najciekawsza jest chyba pierwsza z nich, pokazująca lokalizacje elektrowni i sieć energetyczną. Po powiększeniu mapy zobaczymy nazwy i opisy rodzaju elektrowni (jądrowa, naftowa, węglowa, gazowa, wiatrowa, słoneczna itp.) oraz moce produkcyjne. A jeśli chcemy dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć na konkretną elektrownię, a otworzy się okno z dodatkowymi informacjami. Natomiast linie energetyczne oznaczono kolorami w zależności od poziomy napięcia.

Mapa zawiera również interesujące narzędzie statystyczne, które umożliwia wyświetlanie danych dotyczących infrastruktury energetycznej w różnych krajach. Z analizy Open Infrastructure Map wynika, że Polska posiada 573 elektrownie o łącznej mocy 42 601 MW i 62 653 km linii energetycznych. Najwięcej energii (32,502 MW) produkują elektrownie węglowe. Należy jednak dodać, że podane statystyki odzwierciedlają tylko infrastrukturę, która została zmapowana na OpenStreetMap. Dane te mogą być niekompletne, a ich dokładność zależy w dużej mierze od sumienności użytkowników projektu OSM.

Na Open Infrastructure Map znajdziemy także mapę masztów telekomunikacyjnych (warstwa Telecoms). Warta uwagi, szczególnie w obecnych czasach, jest warstwa prezentująca ropociągi i gazociągi. Możemy na niej na przykład dokładnie prześledzić położenie gazociągów Nord Stream 1 oraz 2. Natomiast warstwa pokazująca wytwarzanie energii słonecznej może wpędzić nas w kompleksy. Produkcja energii ze słońca w Polsce na tle Europy wygląda bardzo słabo. Fotowoltaicznymi liderami są Niemcy, Włochy, Anglia, Grecja czy Japonia.

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018