• gisplay.pl

Promocja Katalogu map dawnych w Bibliotece Polskiej w Paryżu

W siedzibie Biblioteki Polskiej w Paryżu odbyła się promocja publikacji pt. „Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu (t. I)”.

Książka stoi pionowo.

Katalog map dawnych Biblioteki Polskiej w Paryżu (fot. AP/ D. Pruszczyńska)

Katalog jest owocem wieloletniej współpracy Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych oraz Archiwami Państwowymi w Polsce. Wpisuje się on w długofalowy plan pomocy świadczonej od ponad 20 lat przez Archiwa Państwowe wielu ośrodkom polskim w Europie i obu Amerykach. Autorem publikacji jest Zbigniew Dyrdoń, pracownik Archiwum Narodowego w Krakowie.

Licząca blisko 600 stron publikacja obejmuje opis 828 map i planów oraz 14 atlasów z serii „Mapy dawne”, czyli map wytworzonych przed XVIII w. Zamyka ona okres ważnych prac archiwalnych w Bibliotece Paryskiej, najstarszej polskiej instytucji emigracyjnej, chroniącej unikalne dokumenty polskiego dziedzictwa kulturowego z całego świata.

W promocji Katalogu, która odbył się 17 maja,  wziął udział Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, a także przedstawiciele środowisk francuskiej Polonii.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser