• gisplay.pl

W Holandii pokazano mapę skarbów zakopanych przez nazistów. Ruszyły poszukiwania

Archiwum Państwowe w Holandii opublikowało mapę, na której zaznaczono miejsce, w którym niemieccy żołnierze podczas drugiej wojny światowej ukryli skarby warte miliony euro. 

Mapa z lokalizacją skarbów zakopanych przez nazistów (fot. Archiwum Państwowe w Holandii/Facebook)

Mapa z lokalizacją skarbów zakopanych przez nazistów (fot. Archiwum Państwowe w Holandii/Facebook)

Mapa ma wskazywać miejsce, gdzie nazistowscy żołnierze ukryli cztery duże skrzynie wypełnione diamentami, rubinami, złotem, srebrem i różnego rodzaju biżuterią, które zrabowali po wybuchu w banku w mieście Arnhem w sierpniu 1944 roku. Annet Waalkens, doradca Archiwum Państwowego w Holandii uważa, że skarb prawdopodobnie zakopano w kwietniu 1945 r., kiedy naziści byli wypierani z okupowanych terenów.

Według mapy skrzynie zostały ukryte w pobliżu miasta Ommeren w gminie Buren w środkowej Holandii. Informacja ta pobudziła wyobraźnię poszukiwaczy skarbów. Podobno od kilku dni uzbrojone w wykrywacze metalu i łopaty grupy wędrują po polach otaczających holenderskie miasteczko. Poszukiwań jednak odradza rada gminy Buren, która na swojej stronie opublikowała ostrzeżenie, iż obszar ten znajduje się blisko linii frontu II wojny światowej, przez co rozkopywanie tych terenów jest niebezpieczne ze względu na duże prawdopodobieństwo znajdujących się tam niewybuchów bomb, min przeciwpiechotnych lub granatów.

Bądź co bądź w Holandii nie brakuje sceptyków, którzy w ogóle wątpia w istnienie skarbu. Anne-Marieke Samson, rzeczniczka Archiwum, powiedziała, że nigdy ta historia nie została potwierdzona. Z kolei niektórzy holenderscy badacze twierdzą, że skarb został wykopany zaraz po wojnie przez miejscowych, którzy widzieli, gdzie naziści go ukryli. Natomiast inna teoria mówi, że łup odkopali i zabrali amerykańscy żołnierze, którzy w tym czasie stacjonowali w okolicy.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser