• gisplay.pl

Mapa historycznej Stoczni Gdańskiej

Instytut Dziedzictwa Solidarności przygotował unikatową mapę poświęconą historycznej Stoczni Gdańskiej i jej dziedzictwu. To pierwsza inicjatywa tego rodzaju. Jej celem jest przybliżenie mieszkańcom Gdańska, a także odwiedzającym Trójmiasto turystom dziejów miejsca, w którym narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. 

Mapa historycznej Stoczni Gdańskiej

Mapa historycznej Stoczni Gdańskiej (fot. ids1980.pl)

Mapa historycznej Stoczni Gdańskiej przygotowana przez IDS ukazuje wszystkie najważniejsze obiekty znajdujące się na terenie historycznego zakładu. Została zaopatrzona w krótkie opisy tych miejsc. Dzięki temu można się dowiedzieć, między innymi gdzie zaczynały się strajki, a także gdzie znajdowały się i do czego służyły poszczególne przemysłowe hale, takie jak wręgownia, blachownia, kadłubownie, czy rurownie.

Zwiedzający teren historycznej Stoczni Gdańskiej dzięki mapie dowiedzą się, jak wyglądał złożony proces budowy statków i jak przebiegała praca wielkoskalowego przedsiębiorstwa, a także gdzie rozgrywały się historyczne wydarzenia związane między innymi z Wielkim Strajkiem z Sierpnia ’80, który doprowadził do podpisania Porozumienia Gdańskiego, jednego z Porozumień Sierpniowych. Wydarzenia te utorowały drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, który walnie przyczynił się do przemian ustrojowych w Polsce oraz upadku reżimu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Mapa przygotowana przez IDS ukazuje i opisuje największą, jak dotąd, liczbę historycznych stoczniowych obiektów, zarówno istniejących, jak i tych, które zniknęły z krajobrazu stoczni. Ponadto przedstawia zmiany, do których doszło w przestrzeni Stoczni Gdańskiej w ciągu lat. Poprzez tę inicjatywę IDS pragnie ocalić kolebkę Solidarności i jej poszczególne obiekty od zapomnienia oraz uświadomić, jak istotną rolę odegrał ten zakład w najnowszych dziejach Europy, Polski i Gdańska. 

Autorem koncepcji mapy oraz jej założeń merytorycznych jest Andrzej Trzeciak, ekspert do spraw ochrony dziedzictwa kulturowego Stoczni Gdańskiej w IDS.

Mapę będzie można otrzymać podczas wydarzeń współorganizowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności – takich jak święto Sali BHP lub na stoisku IDS, zlokalizowanym obok siedziby instytucji (informacje o dostępności stoiska zostaną zamieszczone na stronie IDS). Liczba egzemplarzy mapy jest ograniczona.

Nasze patronaty

IX Forum GPS
13 grudnia 2024
GIS Day w Stolicy 2024
28 listopada 2024
XI Wrocławski GIS Day
20-21 listopada 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser