O starych mapach w Chojnie

W ubiegłym tygodniu w Chojnie i Cedyni miała miejsce XXIV Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć oryginał dzieła Orteliusa - atlasu historycznego, wydanego w 1624 r.

Konferencja pn. "Od atlasu do kolekcji. W 440. rocznicę I wydania atlasu Abrahama Orteliusa" zorganizowana została wspólnie przez Instytut Historii Nauk Polskiej Akademii Nauk Zespół Historii Kartografii, Uniwersytet Szczeciński Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Na obrady przyjechało kilkudziesięciu naukowców z całego kraju, a także z Ukrainy. Pierwszy dzień obfitował w szereg atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Uczestnicy konferencji zwiedzili Chojno oraz zostali oprowadzeni po nadodrzańskim Rejonie Pamięci Narodowej.  Następnie dr Kazimierz Kozica wygłosił wykład na temat "Abraham Ortelius i jego atlas Theatrum Orbis Terrarum". Drugi dzień to ciekawy wykładem dr Radosława Skryckiego na temat "Altlas jako dzieło sztuki i manifest polityczny" (na przykładzie Atlasu Wielkiego Elektora). Dobór map zamieszczonych w atlasie wyraźnie wskazuje na pewną myśl polityczną, zaś jego wykonanie sytuuje go w rzędzie najważniejszych dzieł kartograficznych epoki.

Konferencji towarzyszyła wystawa pt. "Pierwsza mapa Brandenburgii i jej warianty (1585-1712)" przygotowana przez Radosława Skryckiego i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnie.

Zobacz galerię zdjęć z Konferencji

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser