Nowe wydanie polskiego przewodnika toponimicznego
Na stronie GUGiK opublikowano piąte zaktualizowane wydanie „Polskiego przewodnika toponimicznego dla redaktorów map i innych użytkowników”.
Publikowanie przewodników toponimicznych przez poszczególne kraje zostało zalecone podczas czwartej i piątej Konferencji ONZ w sprawie Standaryzacji Nazw Geograficznych, które odbyły się w 1982 roku w Genewie i w 1987 roku w Montrealu. Przewodniki zawierają informacje umożliwiające kartografom oraz innym użytkownikom zagranicznym zrozumienie zasad stosowania nazewnictwa geograficznego w danych państwach, mają także być w miarę systematycznie aktualizowane. Zgodnie z tymi zaleceniami Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował w 1993 roku pierwsze wydanie przewodnika toponimicznego (The Polish Toponymic Guidelines), a w latach następnych ukazy- wały się jego kolejne, zaktualizowane wydania (drugie w 1999, trzecie w 2002 oraz czwarte w 2010 roku).
Najnowsze wydanie przewodnika, podobnie jak poprzednie, przygotowane zostało przez dwoje członków Komisji: Ewę Wolnicz-Pawłowską i Macieja Zycha. Ma analogiczny układ do wydania czwartego – składa się z ośmiu części (Język polski; Polskie nazwy geograficzne; Mniejszości narodowe, etniczne i społeczności posługujące się językiem regionalnym; Standaryzacja nazw geograficznych w Polsce; Materiały źródłowe; Słownik słów potrzebnych przy korzystaniu z map i baz danych nazw geograficznych; Lista skrótów stosowanych na mapach; Podział administracyjny Polski) na końcu zaś zamieszczono trzy załączniki (Wykaz powiatów i ich siedzib wg województw; Słownik gwarowych i dawnych terminów topograficznych; mapa „Rzeczpospolita Polska. Podział administracyjny”).
Nowe wydanie uwzględnia aktualizacje wynikające ze zmian zasad i podstaw prawnych standaryzacji nazewnictwa geograficznego w Polsce, stosowanych i dostępnych materiałów źródłowych – zwłaszcza map i baz danych udostępnianych przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną, danych dotyczących mniejszości narodowych, etnicznych i społeczności posługujących się językiem regionalnym oraz podziału administracyjnego Polski. W części dotyczącej języka polskiego podano także informacje o zmianach w ortografii w zakresie zapisu nazw własnych, wchodzących w życie w 2026 r.
Opracowanie opublikowane zostało wyłącznie w wersji cyfrowej - Polski przewodnik toponimiczny dla redaktorów map i innych użytkowników [pdf]