NASA opracowała najdokładniejszą mapę Księżyca
Naukowcy z NASA stworzyli mapę topograficzną Księżyca o niespotykanej do tej pory dokładności. Umożliwi ona poznanie niezbadanych do tej pory zakątków Srebnego Globu, a także lepsze planowanie misji księżycowych.
Do stworzenie mapy wykorzystano dane zebrane przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter. Umieszczony na niej wysokościomierz laserowy o nazwie LOLA (Lunar Orbiter Laser Altimeter) o dokładności pomiarów wysokości terenu wynoszącej 1 m, w ciągu rok pracy wykonał blisko trzy miliardy punktów pomiarowych. Na ich podstawie opracowano mapę topograficzną Księżyca z dokładnością przestrzenną dochodzącą do 30 metrów oraz pionową - 1 metra.
Tak precyzyjne odwzorowanie powierzchni Srebnego Globu jeszcze nie powstało. Do tej pory najdokładniejszą mapą mogli pochwalić się Chińczycy, którzy w oparciu o dane uzyskane przez sondę - Chang'e-1, wystrzeloną w październiku 2007 r, opracowali mapę o rozdzielczość przestrzennej wynoszącej 500 m. Dane zebrane przez LOLĘ charakteryzuje zatem kilkanaście krotnie większa precyzja, a jak zapewniają naukowcy z NASA, na tym nie koniec, gdyż pomiary będą wykonywane jeszcze co najmniej przez dwa lata.
Dzięki nowej mapie możliwe będzie poznanie topografii największych kraterów, które dotąd były niezbadane. Dane LOLA pozwalają także ocenić stopień nasłonecznienia poszczególnych terenów, co pomoże zidentyfikować nigdy nie oświetlane miejsca, które mogą kryć najciekawsze informacje. Precyzyjna mapa topograficzna będzie też pomocna w identyfikacja miejsc lądowań dla przyszłych załogowych i bezzałogowych misji księżycowych oraz w wyznaczania ewentualnych tras badawczych.