Sudan Południowy - nowe państwo na mapie Świata?

W sobotę dobiegło końca trawjące przez tydzień referendum w sprawie niepodległości południowego Sudanu. Według wstępnych wynikiów większość jego mieszkańców jest za utworzeniem niepodległego państwa.

Obecnie trwa liczenie głosów, które potrwa kilka tygodni. Jednak po przeliczeniu głosów w kilku komisjach okazało się, że za niepodległością było 96 procent mieszkańców przy freknwecji przeszło 80 procent.

Przeprowadzenie referendum było jednym z postanowień zawartego w 2005 roku pokoju między rządem Sudanu a separatystami z południa. Zakończył on wieloletnią wojnę domową między muzułmańską arabską północą a afrykańskim, przeważnie chrześcijańskim, południem Sudanu. W wojnie, która trwała 22 lata (najdłuższa wojna domowa w Afryce), zginęło ponad 1,5 mln ludzi.

Na mocy porozumienia z 2005 roku utworzona została autonomiczna republika Sudanu Południowego o powierzchni ponad 589 tys. km2. Graniczy ona z Republiką Środkowoafrykańską od zachodu, Demokratyczną Republiką Konga, Ugandą i Kenią od południa oraz Etiopią od wschodu. Sudan Południowy liczy 8,5 mln mieszkańców, a jej stolicą jest miasto Dżuba.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser